avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... instituire curatela
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

instituire curatela

buna ziua!
am si eu o nelamurire: tatal a decedat, mama traieste si au 2 copii minori si vor sa faca partajul de pe urma tatalui..
pentru cei 2 copii minori trebuie numit un curator?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Marcel Mihalache , Avocat 15:22, 4 Septembrie 2013
Din practica judiciară instanţele au soluţionat diferit problema.
Solutia corecta este ca se necesita numirea unui curator pentru minor ori de cîte ori acesta vine la succesiunea părintelui alături de părintele supravieţuitor.
Provizoriu, numirea curatorului special care il asista sau il reprezinta pe minor la incheierea actelor de dispozitie sau la dezbaterea procedurii succesorale se face, de indata, de autoritatea tutelara, la cererea notarului public, in acest din urma caz nefiind necesara validarea sau confirmarea de catre instanta.
Curatorul il va reprezenta pe minorul sub 14 ani, sau îl va asista dacă a depăşit această vîrsta.
Dacă sînt mai mulţi copii minori care au între ei interese contrarii, pentru fiecare se va numi cîte un curator.
Prezenţa curatorului este necesară atît în cursul procedurii succesorale notariale, cît şi în instanţa judecătorească, în cazul în care cauza succesiunii a ajuns în faţa acesteia.
Ultima modificare: Miercuri, 4 Septembrie 2013
Marcel Mihalache, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare locuinta unui minor lemia50 lemia50 Buna seara.Se poate face act de vanzare a unei locuinte catre un minor ( 9 ani)?P entru donatie am inteles ca se fac niste demersuri pe la protectia ... (vezi toată discuția)
Instituire curatela minor cornelv cornelv As vrea sa stiu cum exact se procedeaza in situatia in care se doreste vanzarea unui imobil al unui minor si cumpararea altuia, de valoare mult mai mare. S-a ... (vezi toată discuția)
Curatela mihaicalara mihaicalara M-am lovit de o problema. la dezbaterea succesiunii s-a instituit curatela unui minor intrucat tatal lui mostenitor de drept decedase. Problema a intervenit ... (vezi toată discuția)