Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... instituire curatela
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

instituire curatela

buna ziua!
am si eu o nelamurire: tatal a decedat, mama traieste si au 2 copii minori si vor sa faca partajul de pe urma tatalui..
pentru cei 2 copii minori trebuie numit un curator?
multumesc
Din practica judiciară instanţele au soluţionat diferit problema.
Solutia corecta este ca se necesita numirea unui curator pentru minor ori de cîte ori acesta vine la succesiunea părintelui alături de părintele supravieţuitor.
Provizoriu, numirea curatorului special care il asista sau il reprezinta pe minor la incheierea actelor de dispozitie sau la dezbaterea procedurii succesorale se face, de indata, de autoritatea tutelara, la cererea notarului public, in acest din urma caz nefiind necesara validarea sau confirmarea de catre instanta.
Curatorul il va reprezenta pe minorul sub 14 ani, sau îl va asista dacă a depăşit această vîrsta.
Dacă sînt mai mulţi copii minori care au între ei interese contrarii, pentru fiecare se va numi cîte un curator.
Prezenţa curatorului este necesară atît în cursul procedurii succesorale notariale, cît şi în instanţa judecătorească, în cazul în care cauza succesiunii a ajuns în faţa acesteia.
Marcel Mihalache, Avocat