avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Scamming / inducere in eroare
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Scamming / inducere in eroare

Situatia este urmatoarea ...

cu aproximativ un an in urma, am primit un formular de la o firma X din Bratislava - Slovacia, care sub pretextul unui formular de corectitudine a datelor trebuia sa confirmam datele societatii ... in formular apareau si entitati romanesti (una fiind organizatoare iar cealalta era un complex expozitional) ne va promova gratuit pe site-ul lor si la anumite targuri ... de asemenea pe acel formular era trecuta si o comanda bine mascata (redactata cu caractere mici pt a trece neobservata), comanda care initial nimeni nu a vazut-o

Problema a aparut dupa vreo luna ... cand ne-am trezit cu o factura in euro si cu un abonament pe 3 ani ... cand am cerut in baza caruit document s-a emis factura si abonamentul de 3 ani ... ne-au remis o copie a acelui formular semnat si stampilat de noi ...

Dupa un search pe internet am gasit ca respectiva firma a avut si are diverse procese in Austria si ocupa cu diverse tactici de inselaciune/scamming, fapt pt care s-a mutat in Slovacia(probabil datorita legislatiie permisive), conversatiile pe care le-am purtat cu firma in cauza au avut loc doar cu cei de la relatii clienti, desi noi am trimis adresele catre departamentul lor juridic.

In unele adrese remise noua ne comunica faptul ca ei si-au reorganizat societatea si au o alta conducere si ca si-au revizuit formularele, cand pe toate plicurile apare posta din Austria.

In cea din urma adresa i-am notificat faptul ca noi consideram acel "contract-formular" reziliat si nu am mai purtat nicio corespondenta, ei din urma la ultima adresa tot prin relatii clienti ne-au notificat ca nu pot rezilia "contractul" fara al motiva ...

Noi de la comunicarea faptului ca consideram acel "formular - contract " nelegal si nul, nu am mai comunicat cu firma in cauza, ei ne tot trimit facturi cu debitul restant si cu penalitatii ...

Ce putem face in aceasta situatie ... o plangere penala? un dosar civil in tara?

aveti un link cu formularul in cauza [ link extern ] /

in situatia in care nu am postat unde trebuie, rog un moderator sa mute subietul la categoria corespunzatoare.

Alte discuții în legătură

Cum sa evit sa platesc pentru ca au pierdut ei cererea de reziliere a contractului pancescu pancescu Buna ziua. In februarie 2007 am reziliat un contract cu o firma de internet. acum cateva saptamani primesc de la ei o notificare prin care sunt anuntat ca am ... (vezi toată discuția)
Receptie lucrari ajutor goldstar9 goldstar9 In cazul in care firma reziliază contractul de lucrari , factura finala (ultima factura plătită de client ) poate fi considerată ca și cum s-ar fi ... (vezi toată discuția)
Restanta upc romania cesionata catre top factoring gabriel_gavrila gabriel_gavrila Buna ziua! In urma cu 2 ani am reziliat amiabil un contract avut cu UPC Romania pe motiv ca urma sa ma mut in alta localitate unde ei nu puteau oferi ... (vezi toată discuția)