Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

cand mama a castigat custodia copilului am primit o instiintare in care se spunea ca trebuie sa platesc pensia alimentara, dar nu era inscrisa si o suma. intrebarea mea este daca este obligatoriu sa platesc pensia alimentara avand sau neavand serviciu.
Cum nu stiti cat trebuie sa platiti, nu v-ati prezentat la proces? Pe hotarare nu scrie la cat v-a obligat la plata ?
Legal ar trebui sa platiti 25% din venitul dvs net, iar daca nu realizati venituri, procentul se raporteaza la venitul minim pe economie.