avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 115 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Drepturi angajati concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Drepturi angajati concediu medical

Buna ziua,

Am urmatoarea intrebare
in concediu medical angajatorul are dreptul sa suspende accesul la email, telefon, card acces in firma al angajatului aflat in concediu medical?
Multumesc mult pentru raspunsuri
Cel mai recent răspuns: ContSters147303 , utilizator 15:00, 7 Septembrie 2013
Depinde ce ati prevazut in Regulamentul Intern.
1. Daca sunteti in concediu medical inseamna ca nu puteti presta munca si nu aveti pentru ce sa mergeti la locul de munca. la serviciu.

2. Mai ales ca atunci cand ati primit certificatul medical ati semnat o declaratie in care erau prevazute niste ore in fiecare zi in care puteti fi controlata la domiciliu de catre angajator.

3. Si daca sunteti in concediu medical ce nevoie aveti de telefonul si calculatorul de la angajator?

Un angajatb in concediu medical are aceleasi drepuri a.i. Puteti argumenta raspunsurile cu art. Din lege.
Multumesc
In concediu medical stati acasa si urmati prescriptiile medicului.
In schimb in regulamentul intern este scris cum se face accesul in societate, telefonul de serviciu in ce conditii este folosit, etc.
Angajatorul poate chiar daca nu a scris in R.I. sa restrictioneze accesul in societate, e-mail, telefonul de serviciu.
1. Pe perioada de concediu medical contractul individual de munca este suspendat de drept (art.50, lit.b) din Codul muncii), adica in aceasta perioada nu mai aveti relatii de munca cu angajatorul asa ca nu va puteti prezenta la serviciu decat daca renuntati la concediul medical (total sau in parte).

2. - Eu nu am inteles ceva: sunteti bolnava sau nu?
- Daca DA, stati acasa sa va insanatositi urmand prescriptiile medicului.
- Daca NU, renuntati la concediul medical si mergeti la serviciu.

Alte discuții în legătură

Cum influenteaza concediul medical vechimea in munca? OctavianDinu OctavianDinu Va rog sa-mi raspundeti cum influienteaza concediul medical vechimea in munca ? Am aproape 35 de ani vechime in munca, am avut concedii medicale in perioada ... (vezi toată discuția)
Vechime in munca pentru pensie cmariav cmariav Buna ziua ! Din diverse alte raspunsuri , am inteles ca perioada concediului medical este stagiu de cotizare la pensie . Eu as dori sa stiu in plus, daca ... (vezi toată discuția)
Vechime in munca corleonard corleonard Am fost si sunt inca intr-un concediu medical ce va totaliza in final 12 luni. Sunt semne vizibile ca ma voi vindeca si ma voi reintoarce la serviciu. Va ... (vezi toată discuția)