Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Proprietate in devalmasie
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Proprietate in devalmasie

Am depus actele la notar pentru cumpararea unei case, cu terenul aferent. Proprietatea este in devalmasie, iar cadastru nu exista intrucat terenul se afla intr-o zona care nu a fost colectivizata si care nu are datele actualizate. Proprietarul zice ca el a fost intotdeuana acolo recunoscut in fapt ca unic proprietar, iar rudele lui nu par a fi interesate de loc (sau nu sunt in cunostinta de drepturile lor acolo).

Care sunt caile pentru a ajunge in proprietatea deplina a terenului?
cocoon, utilizator
Coproprietatea nu este in devalmasie ci pe cote parti, moatenirea nu naste coproprietate in devalmasie ci pe cote parti. Dvs probabil cumparati o cota parte din proprietate de la unul din mostenitori. Presupun ca succesiunea s a dezbatut si exista certificat de mostenitor. Cadastru si intabularea s a facut pe tot imobilul unde figureaza mai multi coproprietari cu cotele lor parti ideale. Dvs veti fi proprietar pe cota parte care vi se av vinde deci veti ramane in coproprietate cu altii sau veti cumoara tot Terenul de la toti coproprietarii.
Cred ca aveti dreptate, acum imi clarific si eu acest aspect. Ideea este ca acei coproprietari nu au folosit si nici ingrijit terenul de-a lungul a 20 de ani (niciodata). Casa este acoperita de vegetatie, terenul tot, s-a salbaticit. Ma intreb daca nu ar i posibil ca, inainte de semnarea actelor de vanzare/cumparare, sa poata fi declansata uzucapiunea.
Joha a scris:

Coproprietatea nu este in devalmasie ci pe cote parti, moatenirea nu naste coproprietate in devalmasie ci pe cote parti. Dvs probabil cumparati o cota parte din proprietate de la unul din mostenitori. Presupun ca succesiunea s a dezbatut si exista certificat de mostenitor. Cadastru si intabularea s a facut pe tot imobilul unde figureaza mai multi coproprietari cu cotele lor parti ideale. Dvs veti fi proprietar pe cota parte care vi se av vinde deci veti ramane in coproprietate cu altii sau veti cumoara tot Terenul de la toti coproprietarii.

Ati inteles foarte bine situatia. Practic cumpar cota parte din proprietate. Casa este mostenita in proportie de 1/1 de vanzator, impreuna cu un teren de 700m2. Restul terenului (imparti in 3 bucati), pana la 5000m2 este in cota parte de 1/4 si 3/8.

Banuiesc ca aceste cote care reies din cartea funciara sunt rezultatul unei succesiuni, dar vanzatorul nu stie nimic despre succesiune sau certificatul de mostenitor.