Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Acciza masini peste 3000 cm3
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Acciza masini peste 3000 cm3

Buna ziua, cum se plateste aceasta acciza pana la urma, vad ca in textul ordonantei 16/2013 scrie doar 1 euro pe cm3 pentru masinile ce depasesc 3000 cm3, initial era vorba de 1 euro pe cm3 doar pe cm3 in plus peste 3000 dar nici vorba de asta in textul ordonantei. Adica initial la o masina de 4000cm ai fi platit 1000 de euro acciza, eu inteleg din text ca platesti 4000 de euro acum nefiind mentionat nicaieri ca se plateste doar la cm3 in plus fata de 3000.

"Autoturisme şi autoturisme de teren inclusiv din import rulate a căror capacitate cilindrică este mai mare sau egală cu 3.000 cm3"
Atat scrie in ordonanta, deci inteleg ca la orice masina peste 3000 ai de dat 1 euro pe cm3? Poate cineva sa ma lamureasca cu interpretarea? Initial in presa asa spuneau ca se plateste doar pe cm3 in plus. Multumesc.
amh, utilizator
Buna seara,

Se pare ca in varianta publicata si care a modificat deja Codul fiscal, pentru autoturisme şi autoturisme de teren, inclusiv cele importate sau achiziţionate intracomunitar, noi sau rulate, cu codurile NC: 8703 23, 8703 24 şi 8703 33, a căror capacitate cilindrică este mai mare sau egală cu 3.000 cm^3(art.207, litera i din CF), acciza este de 1eur/cmc, potrivit anexei 2 la Titlul VI din CF.
Nu vad cum am putea interpreta textul cu pricina, astfel incat sa rezulte altfel.

Numai bine
Mda... deci acciza minima este practic 3000 de euro. Chiar au mintit cu treaba asta, pentru ca initial in presa spuneau ca se plateste 1 euro pe cm3 numai pe cm in plus fata de cei 3000 neacccizati.
Intradevar, in anunturile initiale care au aparut in presa reglementarea avea o forma, insa la publicare am primit ceea ce avem acum in codul fiscal.#-o
MarianVasile a scris:

Intradevar, in anunturile initiale care au aparut in presa reglementarea avea o forma, insa la publicare am primit ceea ce avem acum in codul fiscal.#-o

Va multumesc pentru raspunsuri domnule Vasile, sper sa preia presa cumva treaba asta, ca oamenii trebuie sa stie, eu am fost ferm convins ca am de plata doar pe cm3 in plus si in loc de 500 de euro acciza m-am trezit ca am de plata 3500. Sa nu fie pusi in fata faptului implinit, daca stiam de la bun inceput nici nu mai luam masina. E incredibil ce pot face nemernicii astia, niste golani de coltul strazii practic pentru ca asa se comporta. In fine.
Ce parere aveti despre aplicabilitatea noii accize auto la masinile cu o capacitate de peste 3000 cc achizitionate din Romania si pentru care prima inmatriculare a avut loc inainte de 01.09.2013?
Inclin sa cred ca nu se aplica pentru aceste autoturisme, desi sunt vreo doua exprimari care lasa loc de interpretare, cum ar fi:
Art. 207: "Următoarele produse sunt supuse accizelor:
i) autoturisme şi autoturisme de teren, inclusiv cele importate sau achiziţionate intracomunitar, noi sau rulate, cu codurile NC: 8703 23, 8703 24 şi 8703 33, a căror capacitate cilindrică este mai mare sau egală cu 3.000 cmc;"

si Art. 209: "1) Plătitorii de accize sunt:
b) persoanele fizice care achiziţionează din teritoriul comunitar ori importă produsele prevăzute la art. 207 lit. h), i) şi l)."

De asemenea mi se pare ciudat faptul ca nu exista scutire pentru vehiculele istorice cu capacitate mai mare ce 3000 cc, desi sunt destul de multe care in felul acesta vor fi taxate, creandu-se astfel atat o discriminare fiscala in cadrul categoriei vehiculelor istorice (i.e. cel sub 3000 e "mai istoric" decat cel peste) cat si o incoerenta generala dpdv fiscal in ceea ce priveste aceasta categorie de vehicule.