Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vecin nebun deasupra care alearga prin casa, ce pot ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vecin nebun deasupra care alearga prin casa, ce pot face?

Buna ziua,

De cativa ani buni am un vecin nebun (are in jur de 40+ ani acum) care locuieste in apartamentul de deasupra mea, impreuna cu mama sa(o baba aproape surda...).

Are tot felul de perioade (crize) in care se apuca sa alerge prin casa, de imi duduie tavanul. Nu tine cont de ore, o face chiar si la 5 dimineata.

Din ce am inteles ar fi "nebun cu acte" (ceva cu buletin rosu sau asa am inteles...daca exista asa ceva) si as vrea sa intreb ce sanse am sa imi fie solutionata o plangere sau un apel la 112 ptr nerespectarea orelor de liniste?
1- Nu exista ceva cu buletin rosu
2-
Nu tine cont de ore, o face chiar si la 5 dimineata.

Daca persoana sufera de afectiuni psihice,acestea se pot manifesta indiferent de ora
In cazul concret mentionat de persoana cu probleme psihice,apelarea serviciului de urgenta nu poate garanta solutionarea esentei problemei - nici a afectiunii persoanei si nici a prejudiciilor suferite de dvs
Incercati prin intermediul presedintelui de asociatie de proprietari sa intrati in legatura cu familia persoanei in cauza
Impotriva neajunsurilor cauzate de alergarea prin casa de imi duduie tavanul,incercati sa realizati o fonoizolatie a tavanului apartamentului dvs
Probabil atunci cand doamnul scrisa "ceva cu buletin rosu" se gandi la mitul urban care circula prin oraşele ţării din perioada comunistă, atunci cand se auzea tot mai des că oamenii cu dereglări psihice ar fi fost însemnaţi cu o dungă roşie în buletinul de identitate.

Fericitul purtător de dungă roşie în buletin ar fi fost astfel protejat de poliţie şi ar fi putut face aproape orice datorită nebuniei sale certificată legal printr-o dungă roşie în buletinul de identitate.
Sunaţi la 112 doar dacă aveţi o urgenţă!
Sunati la sectia de politie de care apartineti, daca ia amenda, poate il convinge maica-sa ca are nevoie de medicatie.
Numarul unic pentru apeluri de urgenta trebuie folosit atunci cand este necesara interventia agentiilor specializate de interventie, pentru asigurarea asistentei imediate in situatii in care este periclitata viata, integritatea ori sanatatea cetateanului, ordinea publica, proprietatea publica sau privata ori mediul.
La nivel national, ca urmare a constatarilor facute de catre autoritatile statului, 1.451 cetateni au fost sanctionati conform legii pentru apeluri false si abuzive catre numarul 112.

Este o diferenta semnificativa intre perceptia situatiei din partea apelantului si a celui care receptioneaza apelul,astfel incat in multe situatii cu risc,apelantii au fost sanctionati pentru apelare abuziva a numarului de urgenta
ynocentta a scris:

Numarul unic pentru apeluri de urgenta trebuie folosit atunci cand este necesara interventia agentiilor specializate de interventie, pentru asigurarea asistentei imediate in situatii in care este periclitata viata, integritatea ori sanatatea cetateanului, ordinea publica, proprietatea publica sau privata ori mediul.
La nivel national, ca urmare a constatarilor facute de catre autoritatile statului, 1.451 cetateni au fost sanctionati conform legii pentru apeluri false si abuzive catre numarul 112.

Este o diferenta semnificativa intre perceptia situatiei din partea apelantului si a celui care receptioneaza apelul,astfel incat in multe situatii cu risc,apelantii au fost sanctionati pentru apelare abuziva a numarului de urgenta

Din acest motiv m-am gandit ca mai bine sa intreb pe forum decat sa sun.

Care ar fi sanctiunea daca se considera "apelare abuziva"?