Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul medical

Buna ziua,

Intrucat nu am studii in drept si legislatia muncii,rog pe acele persoane care au pregatirea corespunzatoare in domeniile mentionate,sa ma ajute si sa-mi dea un raspuns competent la intrebarea:

Concediul medical este considerat concediu pentru incapacitate temporara de munca?

Va multumesc pentru raspuns!
1. - Incapacitate temporara de munca = expresie prevazuta in actele normative
- Concediu medical = expresie incetatenita in vacabularul nostru.

2. Actul care atesta perioada de incapacitate temporara de munca se numeste certificat de concediu medical.

3. Poti fi in incapacitate temporara de munca fara sa ai concediu medical (nu am chef, am o indispozitie, nu vreau sa fac ceva etc.)