avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 446 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul medical

Buna ziua,

Intrucat nu am studii in drept si legislatia muncii,rog pe acele persoane care au pregatirea corespunzatoare in domeniile mentionate,sa ma ajute si sa-mi dea un raspuns competent la intrebarea:

Concediul medical este considerat concediu pentru incapacitate temporara de munca?

Va multumesc pentru raspuns!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:34, 8 Septembrie 2013
1. - Incapacitate temporara de munca = expresie prevazuta in actele normative
- Concediu medical = expresie incetatenita in vacabularul nostru.

2. Actul care atesta perioada de incapacitate temporara de munca se numeste certificat de concediu medical.

3. Poti fi in incapacitate temporara de munca fara sa ai concediu medical (nu am chef, am o indispozitie, nu vreau sa fac ceva etc.)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul medical emilydu emilydu Sunt in concediu medical de la locul meu principal de munca(la stat) dar mai am un job la particular.Este legal sa continui la particular sa merg normal(am ... (vezi toată discuția)
Concediul razvanvidra razvanvidra Buna,am si eu o intrebare poate mai multe pe viitor daca poate sa ma ajute cineva este posibil ca patroni sa nu plateasca co.medical adica sa nu fie obligati ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil din somaj DariusAndrei DariusAndrei Buna ziua, va rog sa imi comunicati daca din somaj se poate intra in concediu de crestere copil pana la 2 ani. multumesc frumos. (vezi toată discuția)