Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dizolvare societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dizolvare societate

Buna ziua,
Am vazut ca formularea standard pentru hotararea AGA este ". Societatea nu are datorii şi nici creanţe, iar asociaţii sunt de acord să împartă activele rămase potrivit contribuţiei la beneficii şi pierderi – 50% pentru fiecare asociat."
Intrebarile mele sunt:
- cum procedez daca societatea are creante dar am si certitudinea ca nu se vor incasa niciodata?
- activele societatii (2 autoturisme) pot ramane unui singur asociat (administratorul - in cazul de fata) - cu acordul scris al celorlalti 2 asociati?

Va multumesc,

Problema este sa nu aveti datorii fata de stat sa puteti obtiune certificatul de atestare fiscala. De asemenea, aveti posibilitatea sa desemnati un lichidator care sa se ocupe de recuperarea creantelor, dar si acesta nu face munca patriotica ci trebuie platit. La intelegerea asociatilor, activele pot sa ramana la unul dintre asociati daca prin hotarare au stabilit acest lucru.
Va multumesc pentru raspuns. Datoriile de recuperat sunt mai vechi de 5 ani deci sunt prescrise.
O zi buna va doresc!