Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Utilizarea masinii personale si decontare carburant - ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Utilizarea masinii personale si decontare carburant - tratament fiscal

Buna ziua ,
Am si eu nevoie de tratamentul fiscal ( plus documente justificative intocmite corect ) dar si de o concluzie in ceea ce priveste - " utilizarea masinii personale si decontare carburant " .
Multumesc frumos !
Chitanta /factura simplificata /factura (dupa caz), in spatele carora trebuie sa aveti foaie de parcurs, ordin de deplasare, bon de consum, decont de cheltuieli, dupa caz.

Plus contract de inchiriere auto sau contract de comodat, dupa caz.
trandafir2, moderator
Multumesc frumos !
Eu folosesc masina personala nu numai pentru deplasari in interes de servciu ci si de la serviciu (sediu social ) pana acasa .
Am inteles in felul urmator :
1. utilizarea masinii personale pentru deplasari in interes de serviciu :
1. bon fiscal de carburant ( Chitanta /factura simplificata /factura (dupa caz);
2. ordin de deplasare;
3. foaie de parcurs ;
4. contract de inchiriere auto sau contract de comodat;
5. decont de cheltuieli;
6. bon de consum ( aici nu inteleg la ce va referiti ).

intrebare : toate aceste cheltuieli sunt deductibile fiscal ?

2. utilizarea masinii personale pentru deplasare de la serviciu acasa .
Ce documente justificative trebuie sa am pentru a deconta carburantul ?
Se considera un beneficiu in natura aceasta cheltuiala cu carburantul ?
Da da , valoarea carburantului se conteaza in contul 6022 la care se adauga toate contributiile obligatorii pentru un beneficiu in natura ?
Astept cu interes raspunsul dvs .
O zi buna !