Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributii PFA cand titularul are si calitatea de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributii PFA cand titularul are si calitatea de angajat

Buna ziua,
Daca esti angajat permanent al unei societati si detii si un PFA, trebuie platite contributii la casa de asigurari de sanatate? Am detinut un PFA din 2010 pana in 2012, am avut doar un an activitate, apoi l-am radiat. Saptamana aceasta am primit instiintare de poprire pe cont pt. neplata contributii CASS.
mloredanaa, utilizator
DA,contributiile la sanatate sunt obligatorii pentru veniturile realizate si pentru PFA chiar daca exista un contract de munca permanent la o societate comerciala.