avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită PFA (poprire pe suma datorata)
Discuție deschisă în Executare silită

PFA (poprire pe suma datorata)

Buna ziua,

In anul 2008 mi-am infintat un PFA pentru servicii IT. PFA pe care l-am suspendat in 2010 pentru o perioada de 3 ani si dupa terminarea suspendarii l-am radiat (in 2013).

Acum (in 2016), am primit poprire pe suma datorata la actualul loc de munca.

Natura obligatiilor fiscale este de 2 tipuri si se intinde pe 2 ani:

Contrib. de asigurari sociale de sanatate datorate de pers care realizeaza venituri din activ independente si persoane care nu realizeaza venituri.

Contributii de asigurari sociale de stat datorate de persoane care realizeaza venituri din activ. independente, activ. agricole si asocieri fara pers. juridica.

Din date incepand cu 07-02-2013 pana la data 07-10-2015.

Este legal ceea ce se intampla? Mentionez ca pe perioada 2008-2010(pana la suspendare) am lucrat pentru acelasi angajator atat cu carte de munca cat si ca PFA, ulterior (din 2010) ramanand numai cu carte de munca pana in 2011, cand am parasit tara si am lucrat in strainatate pana in decembrie 2013.

Va multumesc anticipat !
















Ultima modificare: Joi, 9 Iunie 2016
B0gdan84, utilizator
Cel mai recent răspuns: B0gdan84 , utilizator 11:23, 10 Iunie 2016
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da. Este legal.
In perioada in care obtinut venituri ca PFA, aveati acele obligatii fiscale de plata.
La acestea s-au adaugat penalitati si dobanzi.
Termenul de prescriptie al creantelor bugetare este de 5 ani, deci executarea silita este efectuata in termen.
Va trebui sa platiti.
Multumesc frumos pentru raspuns.

PFA-ul a desfasurat activitate intre 2008 si 2010 - deci numai atunci se puteau inregistra datorii. Este corect?

Intre 2010 si 2013 PFA-ul a fost suspendat si nu a desfasurat activitate.

Se pare ca aceste datorii au fost transmise catre ANAF in 2012 de catre Casa de Sanatate (asa mi-au confirmat domnii de la ANAF in urma unui telefon) - in 2013 s-a facut radierea si mi s-a comunicat eronat ca nu exista datorii.

Acum in 2016, aflu ca am de platit 1700 RON ( datorie aferenta anului 2012 ) + 2600 RON penalitati. Mi s-a pus si poprire pe contul de salariu pe aceasta suma - suma pe care o voi plati si o voi contesta daca va fi cazul.


Intrebarile mele sunt:

Daca datoriile au fost inregistrate intre 2008 si 2010 - nu se aplica prescriptia? Sau prin faptul ca au mutat datoria de la Casa de Sanatate la ANAF in 2012 s-a anulat prescriptia.

Pot depasi penalitatile suma datorata?

Multumesc




~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am primit o somatie de plata de la anaf cristi71000 cristi71000 Buna ziua, In anii 2008-2009 si 2012-2016 am avut un PFA cu norma de venit. Acesta a fost inchis in mai 2016. Am platit intotdeauna la timp contributiile la ... (vezi toată discuția)
Plata cass pe 5 ani in urma acatanas acatanas Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: din anul 2002 pana in prezent sunt angajata cu CIM la o firma unde mi s-au platit regulat toate contributiile ... (vezi toată discuția)
Contestatie decizie de impunere anaf pentru 2012 mariantatic mariantatic Buna ziua, Am primit in data de 17.10 prin portalul ANAF o decizie de impunere pentru anul 2012 in care se specifica plata unor contributii la sanatate ( ... (vezi toată discuția)