Forum Discuţii juridice Executare silită PFA (poprire pe suma datorata)
Discuție deschisă în Executare silită

PFA (poprire pe suma datorata)

Buna ziua,

In anul 2008 mi-am infintat un PFA pentru servicii IT. PFA pe care l-am suspendat in 2010 pentru o perioada de 3 ani si dupa terminarea suspendarii l-am radiat (in 2013).

Acum (in 2016), am primit poprire pe suma datorata la actualul loc de munca.

Natura obligatiilor fiscale este de 2 tipuri si se intinde pe 2 ani:

Contrib. de asigurari sociale de sanatate datorate de pers care realizeaza venituri din activ independente si persoane care nu realizeaza venituri.

Contributii de asigurari sociale de stat datorate de persoane care realizeaza venituri din activ. independente, activ. agricole si asocieri fara pers. juridica.

Din date incepand cu 07-02-2013 pana la data 07-10-2015.

Este legal ceea ce se intampla? Mentionez ca pe perioada 2008-2010(pana la suspendare) am lucrat pentru acelasi angajator atat cu carte de munca cat si ca PFA, ulterior (din 2010) ramanand numai cu carte de munca pana in 2011, cand am parasit tara si am lucrat in strainatate pana in decembrie 2013.

Va multumesc anticipat !

B0gdan84, utilizator
Da. Este legal.
In perioada in care obtinut venituri ca PFA, aveati acele obligatii fiscale de plata.
La acestea s-au adaugat penalitati si dobanzi.
Termenul de prescriptie al creantelor bugetare este de 5 ani, deci executarea silita este efectuata in termen.
Va trebui sa platiti.
Multumesc frumos pentru raspuns.

PFA-ul a desfasurat activitate intre 2008 si 2010 - deci numai atunci se puteau inregistra datorii. Este corect?

Intre 2010 si 2013 PFA-ul a fost suspendat si nu a desfasurat activitate.

Se pare ca aceste datorii au fost transmise catre ANAF in 2012 de catre Casa de Sanatate (asa mi-au confirmat domnii de la ANAF in urma unui telefon) - in 2013 s-a facut radierea si mi s-a comunicat eronat ca nu exista datorii.

Acum in 2016, aflu ca am de platit 1700 RON ( datorie aferenta anului 2012 ) + 2600 RON penalitati. Mi s-a pus si poprire pe contul de salariu pe aceasta suma - suma pe care o voi plati si o voi contesta daca va fi cazul.

Intrebarile mele sunt:

Daca datoriile au fost inregistrate intre 2008 si 2010 - nu se aplica prescriptia? Sau prin faptul ca au mutat datoria de la Casa de Sanatate la ANAF in 2012 s-a anulat prescriptia.

Pot depasi penalitatile suma datorata?

Multumesc