Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... conflict de interese ???
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

conflict de interese ???

buna ziua

daca esti inspector sef la o agentie judeteana ce apartine de minister si esti si consilier local te gasesti in situatia
conflict de interese ???

trebuie sa iti dai demisia de consilier local ??
va multumesc
Buna ziua.Legea nr.215/2001 a administratiei pblice locale la art. 30 prevede:
Calitatea de consilier este incompatibilă cu:
a) funcţia de prefect şi de subprefect;
b) calitatea de funcţionar public în aparatul propriu de specialitate al autorităţilor administraţiei publice centrale şi locale; calitatea de funcţionar public în aparatul propriu de specialitate al consiliului judeţean, al prefectului, al serviciilor publice de interes local sau judeţean, al serviciilor publice descentralizate ale ministerelor şi ale celorlalte autorităţi ale administraţiei publice centrale; calitatea de angajat în cadrul autorităţilor administraţiei publice locale respective sau în cadrul aparatului propriu al prefectului din judeţul respectiv;
c) funcţia de manager sau membru în consiliul de administraţie al regiilor autonome ori de conducător al societăţilor comerciale înfiinţate de consiliile locale sau de consiliile judeţene;
d) calitatea de primar;
e) calitatea de senator, deputat, ministru, secretar de stat, subsecretar de stat şi cele asimilate acestora.
In concluzie sunteti incompatibila s trebuie sa va dati demisia din una dintre functii dvs alegeti din care, dar in opinia mea ar fi bine sa renuntati la functia de consilier local

va multumesc mult