Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Interpretare mãsuri TVA la încasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Interpretare mãsuri TVA la încasare

Bună ziua,

[1] [ link extern ]
[2] [ link extern ]
în/din RTVAI"
Observație : situația istoricului furnizorului din discuție e reală : am anonimizat conținul din motiv că nu este relevant pentru soluție

Ne punem în situația ipotetică în care :
- suntem contribuabil cu rulaj peste plafonul 2.250.000 RON (nu figurăm în Registrul persoanelor impozabile
care aplică sistemul TVA la încasare)
- în luna ianuarie am achiziționat de la CIF ROxxxxxxx cu TVA colectată <valoare_TVA> pe care o achităm în luna martie.
- exercițiul lunii ianuarie se încheie cu TVA de plată : <valoare_TVA>

Verificăm pe site-ul [1] situația contribuabilului CIF : xxxxxxx
-- ---------- - ---------- ---------- ---------------------------
nr de_la pana_la data_pubic tip_actualizare
-- ---------- - ---------- ---------- ---------------------------
3 01.01.2013 28.12.2012 Inregistrare

Conform intrucțiunilor [2] lit. a)
Rezultat : <valoare_TVA> plătită conform decont.

- în luna martie plătim factura către furnizor și colectăm <valoare_TVA>.
Verificăm pe site-ul [1] situația contribuabilului CIF : xxxxxxx
-- ---------- - ---------- ---------- ---------------------------
nr de_la pana_la data_pubic tip_actualizare
-- ---------- - ---------- ---------- ---------------------------
3 01.01.2013 28.12.2012 Inregistrare
Rezultat : <valoare_TVA> diminuează TVA de plată

- în luna aprilie
Verificăm pe site-ul [1] situația contribuabilului CIF : xxxxxxx
-- ---------- - ---------- ---------- ---------------------------
nr de_la pana_la data_pubic tip_actualizare
-- ---------- - ---------- ---------- ---------------------------
3 01.01.2013 28.12.2012 Inregistrare
2 01.01.2013 - 01.01.2013 09.04.2013 Indreptare eroare materiala
și constatăm că în conformitate cu intrucțiunile [2] lit c) furnizorul nostru a fost înregistrat din eroare în registru.
Eram prin urmare îndreptățiți să colectăm TVA la primirea facturii.
- recalculăm și solicităm de la stat penalități pentru suma <valoare_TVA> pentru lunile februarie și martie (?)

- în luna mai
Verificăm pe site-ul [1] situația contribuabilului CIF : xxxxxxx
3 01.01.2013 28.12.2012 Inregistrare
2 01.01.2013 - 01.01.2013 09.04.2013 Indreptare eroare materiala
1 01.01.2013 - 23.05.2013 Indreptare eroare materiala
și constatăm că în conformitate cu intrucțiunile [2] lit b) furnizorul nostru nu a fost înregistrat din eroare în registru.
Ne păstrăm prin urmare dreptul de a fi colectat TVA la primirea facturii.

- în luna mai intrucțiunile [2] lit a) și b) se bat cap în cap pentru perioada 1 mai - 23 mai(data publicării) :
- litera a) ne instruiește că avem obligația să aplicăm TVAla încasare
dar
- litera c) ne permite să deducem TVA la data facturii pentru cele primite între 1-23 mai, pentru că înregistrarea vizează corectarea unei erori.

Dacă am greșit raționamentul, vă rog să mă corectați.
Dacă nu, mă înreb cine e responsabil pentru suportarea penalităților „din greșeli”. Și cum procedăm în perioada 1-23 mai : dăm cu banul sau considerăm litera c) valabilă (fiind ultima în ordine alfabetică) ?

Mulțumesc anticipat,
Doru
"cine e responsabil pentru suportarea penalitătilor"
Contribuabilul mereu. Cel cinstit. Welcome to Romania
Admin, administrator