Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Curs valutar de calcul pentru pragul de 65000 euro
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Curs valutar de calcul pentru pragul de 65000 euro

Buna ziua,
Pentru o societate infiintata in aprilie 2013 platitoare de impozit pe venit imi puteti spune care este echivalentul in RON al pragului de 65000 euro peste care se devine platitor de tva/impozit pe profit? Ce curs EURO se ia in calcul pentru a obtine valoarea in lei? Urmarim sa nu se depaseasca acest prag si cum noi facem calcule in lei nu in euro ar fi bine de stiut. Multumesc.
1. Referitor la depasire plafon micro de 65.000 euro:

Norme Cod fiscal ART. 112^6

111. În situaţia în care, în cursul anului fiscal, o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 65.000 euro, contribuabilul va comunica, în termen de 30 de zile de la data de la care nu mai este îndeplinită condiţia respectivă, organului fiscal ieşirea din sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor prin depunerea unei declaraţii de menţiuni, cu respectarea termenului legal, potrivit Codului de procedură fiscală.

12. Veniturile luate în calcul la stabilirea limitei de 65.000 euro sunt aceleaşi cu cele care constituie baza impozabilă prevăzută la art. 112^7 din Codul fiscal.

Pentru anul 2013, veniturile luate în calcul la stabilirea limitei de 65.000 euro sunt cele de natura celor prevăzute la art. 112^7 din Codul fiscal, înregistrate:

- începând cu 1 ianuarie 2013, de către persoanele juridice care aplică sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor de la această dată inclusiv;

- începând cu 1 februarie 2013, de către persoanele juridice care aplică sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor de la această dată inclusiv.

13. Cursul de schimb pentru determinarea echivalentului în euro este cel de la închiderea exerciţiului financiar precedent.

Adica pt anul 2013 este cel de la 31.12.2012: 4.4287 lei/euro.

2. Referitor la TVA, aveti pragul de 220.000 lei.

ART. 152 Regimul special de scutire pentru întreprinderile mici

(1) Persoana impozabilă stabilită în România conform art. 125^1 alin. (2) lit. a), a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 65.000 euro, al cărui echivalent în lei se stabileşte la cursul de schimb comunicat de Banca Naţională a României la data aderării şi se rotunjeşte la următoarea mie, respectiv 220.000 lei, poate aplica scutirea de taxă, denumită în continuare regim special de scutire, pentru operaţiunile prevăzute la art. 126 alin.(1), cu excepţia livrărilor intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b).
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc pt raspuns
pentru anul 2014, cu referire la cifra de afaceri din 2013 care sunt pragurie pentru micro si cel pentru platitor de tva .
ma intereseaza cursul si sumele in lei.
nu mai pot deosebi ce e proiect si ce e in vigoare.
va multumesc.
MIV, utilizator
MIV a scris:

pentru anul 2014, cu referire la cifra de afaceri din 2013 care sunt pragurie pentru micro si cel pentru platitor de tva .
ma intereseaza cursul si sumele in lei.
nu mai pot deosebi ce e proiect si ce e in vigoare.
va multumesc.

1. MICRO:

ART. 112^1 Definiţia microîntreprinderii
În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
c) a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei a 65.000 euro;

Norme Cod fiscal ART. 112^1

4. Pentru încadrarea în condiţia privind nivelul veniturilor realizate în anul precedent, se vor lua în calcul aceleași venituri care constituie baza impozabilă prevăzută la art. 112^7 din Codul fiscal, iar cursul de schimb pentru determinarea echivalentului în euro este cel de la închiderea aceluiași exerciţiu financiar.

Curs 31.12.2013: 4.4847 lei/euro

Atentie la microintreprinderi nu este vorba de cifra de afaceri ci de venituri care constituie baza impozabila.

2. TVA

Cod fiscal ART. 152 Regimul special de scutire pentru întreprinderile mici

(1) Persoana impozabilă stabilită în România conform art. 125^1 alin. (2) lit. a), a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 65.000 euro, al cărui echivalent în lei se stabileşte la cursul de schimb comunicat de Banca Naţională a României la data aderării şi se rotunjeşte la următoarea mie, respectiv 220.000 lei, poate aplica scutirea de taxă, denumită în continuare regim special de scutire, pentru operaţiunile prevăzute la art. 126 alin.(1), cu excepţia livrărilor intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b).
Ioan Petru Butariu, Contabil
65000 euro x 4.4847 = 291505.5 ..dar stiu ca se rotunjeste suma la suta sau la mie?