Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Medierea unui conflict
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Medierea unui conflict

vă rog să-mi spuneți dacă este obligatorie medierea unui conflict apărut între asociații de proprietari conform noii legislații sau conflictul se poate judeca direct în instanța de judecată competentă fără a apela la mediere.
Inainte de instanta trebuie sa treceti pe la mediator, macar pentru informare asupra medierii.
Pentru raspuns la obiect precizati concret despre ce conflict este vorba
Este vorba despre recuperare sume cu titlu de restanta sau conflictul este de alta natura ?
Pentru recuperare restante, este suficienta informarea sau trebuie sa se prezinte cele doua parti pentru mediere?
La mediere trebuie sa se prezinte cel putin partea reclamanta. Paratul, daca nu vrea, nu se prezinta, dar asta este o nota proasta pentru el deoarece mediatorul face un raport care va fi folosit de reclamant mai departe in instanta.
Daca se prezinta si, cu atat mai mult si participa la aceste sedinte de mediere, poate nu se ajunge in instanta si conflictul se rezolva in aceasta faza.
Daca nu se rezolva in aceasta faza, se continua in instanta, unul din documente fiind acest raport al mediatorului.