avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Iesire din tara cu buletin provizoriu
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Iesire din tara cu buletin provizoriu

as dori sa stiu daca se poate iesi cu buletinu provizoriu din tara ? daca nu se poate as vrea sa stiu cum as putea face sa pot iesi din tara ...buletinul pe o perioada nu pot sa mi-l fac din cauze familiare
Cel mai recent răspuns: gabrielsiatat , utilizator 09:37, 11 Aprilie 2014
Daca nu aveti pasaport sau carte de identitate, nu iesiti din tara.
Cartea provizorie nu va e de folos la frontiera.
Pe baza cartii de identitate provizorii si a certificatului de nastere, insotite de taxa aferenta
( 1. Pentru cererile de eliberare a paşaportului simplu electronic depuse în ţară:
- 270 lei costul paşaportului (se achită la unităţile CEC Bank) şi 32 lei taxa consulară (se achită la unităţile CEC Bank sau la trezorerie).
2. Pentru cererile de eliberare a paşaportului simplu electronic (minori sub 12 ani), cu valabilitate 3 ani depuse în ţară:
- 244 lei costul paşaportului (se achită la unităţile CEC Bank) şi 32 lei taxa consulară (se achită la unităţile CEC Bank sau la trezorerie).
3. Pentru cererile de eliberare a paşaportului simplu temporar depuse în ţară :
- 100 lei costul paşaportului (se achită la unităţile CEC Bank), 32 lei taxa consulară (se achită la unităţile CEC Bank sau la trezorerie) şi 100 lei tariful suplimentar prevăzut de Legea nr. 248/2005 (se achită la unităţile CEC Bank sau la trezorerie)
puteti solicita eliberarea unui pasaport.
multumesc de raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tipuri de pasapoarte. documente necesare pentru obþinerea pasaportului Ares-3 Ares-3 În conformitate cu Regulamentul (CE) nr. 2252/2004 al Consiliului Uniunii Europene din 13 decembrie 2004 privind standardele pentru elementele de ... (vezi toată discuția)
Domiciliul sotilor pe cartea de identitate TANASENASTASA TANASENASTASA buna seara.in 2009 m-am casatorit in tara dar pt ca trebuia sa plecam in afara tarii ca altfel pierdeam serviciul si eu si sotul meu,nu am avut timp sa schimb ... (vezi toată discuția)
Pasaport iancu123 iancu123 cat timp dureaza sa imi fac pasaport? (vezi toată discuția)