Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Iesire din tara cu buletin provizoriu
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Iesire din tara cu buletin provizoriu

as dori sa stiu daca se poate iesi cu buletinu provizoriu din tara ? daca nu se poate as vrea sa stiu cum as putea face sa pot iesi din tara ...buletinul pe o perioada nu pot sa mi-l fac din cauze familiare
Daca nu aveti pasaport sau carte de identitate, nu iesiti din tara.
Cartea provizorie nu va e de folos la frontiera.
Pe baza cartii de identitate provizorii si a certificatului de nastere, insotite de taxa aferenta
( 1. Pentru cererile de eliberare a paşaportului simplu electronic depuse în ţară:
- 270 lei costul paşaportului (se achită la unităţile CEC Bank) şi 32 lei taxa consulară (se achită la unităţile CEC Bank sau la trezorerie).
2. Pentru cererile de eliberare a paşaportului simplu electronic (minori sub 12 ani), cu valabilitate 3 ani depuse în ţară:
- 244 lei costul paşaportului (se achită la unităţile CEC Bank) şi 32 lei taxa consulară (se achită la unităţile CEC Bank sau la trezorerie).
3. Pentru cererile de eliberare a paşaportului simplu temporar depuse în ţară :
- 100 lei costul paşaportului (se achită la unităţile CEC Bank), 32 lei taxa consulară (se achită la unităţile CEC Bank sau la trezorerie) şi 100 lei tariful suplimentar prevăzut de Legea nr. 248/2005 (se achită la unităţile CEC Bank sau la trezorerie)
puteti solicita eliberarea unui pasaport.
multumesc de raspuns