Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Returnez prima de instalare?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Returnez prima de instalare?

Buna ziua,
m-am angajat acum 2 luni la o firma si am beneficiat de prima de instalare. Din cauza ca cei de la firma respectiva au pierdut o licitatie, imi voi pierde iar locul de munca pt ca postul meu nu va mai exista. Intrebarea mea este: Cum trebuie sa procedez pe mai departe? Trebuie sa instiintez AJOFM-ul printr-un document anume? Ma va afecta faptul ca am primit prima de instalare atunci cand ma voi angaja?
1. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 75. - Persoanele care în perioada în care beneficiazã de indemnizaţie de şomaj se încadreazã, potrivit legii, într-o altã localitate şi, ca urmare a acestui fapt, îşi schimbã domiciliul primesc o primã de instalare, acordatã din bugetul asigurãrilor pentru şomaj, egalã cu de şapte ori valoarea indicatorului social de referinţã în vigoare la data instalãrii.

Art. 76
(1) Angajatii au obligatia de a restitui integral sumele primite potrivit dispozitiilor art. 73^1, 74,75 si 75^1 alin. (1), in situatia in care raporturile de munca sau de serviciu inceteaza, intr-o perioada mai mica de 12 luni de la data incadrarii in munca, in temeiul urmatoarelor prevederi:
a) art. 55 lit. b), art. 56 lit. f) si h), art. 61 lit. a) si b) si art. 81 din Legea nr.53/2003 - Codul muncii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare;
b) art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, in situatia in care incetarea este la initiativa angajatului;

2. - Daca veti fi concediat cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) nu veti restitui sumele primite de la AJOFM.
- Adica sa nu incetati raporturile de munca din initiativa dvs. (cu acordul partilor, demisie0 ci sa-l lasati pe angajator sa aiba initiativa incetarii raporturilor de munca.

3. Dupa ce primiti decizia de concediere, o copie o duceti la Agentia de Somaj.
Va multumesc!
O seara placuta.