Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cedarea partii dobandite in urma succesiunii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cedarea partii dobandite in urma succesiunii

Buna ziua,
In cazul in care, in urma decesului unuia dintre soti (2007), au ramas 3 copii si 1 sot supravietuitor, exista posibilitatea ca sotul ramas sa cedeze cota ce ii revine in urma succesiunii unui singur copil? Trebuie si acordul in scris al celorlalti 2 copii pt a face acest lucru? Este nevoie de cadastru si iesirea din indiviziune?
Va multumesc.
In conditiile in care un mostenitor renunta la partea lui de mostenire, NU RENUNTA IN FAVOAREA UNUI ALT MOSTENITOR ANUME, ci pur si simplu RENUNTA si atat.
Partea lui de mostenire la care a renuntat se imparte in mod egal la ceilalti mostenitori care accepta succesiunea.
Daca insa doriti ca partea dvs. de mostenire sa ajunga la un mostenitor favorizat de dvs. acceptati initial mostenirea, iar ulterior faceti un act prin care treceti acea parte in proprietatea acelui mostenitor (vanzare, donatie...).
Succesiunea a fost accepata de catre toti mostenitorii la acel moment. Sa presupunem ca sotul supravietuitor doreste sa "vanda" sau sa doneze partea sa unui singur copil, ceilalti doi ramanand doar cu acea cota ce le revine dupa decesul tatalui.Este posibil sa faca un act de vanzare in conditiile in care nu exista facuta iesirea din indiviziune? Daca face un act de donatie acesta poate fi atacat in instanta, ulterior, intrucat a fost incalcata rezerva succesorala a celorlati doi mostenitori?
Va multumesc.
Sistarea starii de indiviziune nu este obligatorie.

Cota-parte din dreptul de proprietate poate fi transmisa catre un alt mostenitor, cu titlu oneros ( prin contract de vanzare-cumparare) sau cu titlu gratuit ( printr-un act de donatie ).

Starea de indiviziune poate fi incetata prin partaj , oricand, pe cale notariala ( prin acordul tuturor coerezilor ) sau in fata instantei de judecata , in situatia in care exista disensiuni .

Succes.
"Sistarea starii de indiviziune nu este obligatorie" inseamna ca se poate "vinde" acea cota fara a se face inainte iesirea din indiviziune si partajul propriu zis?
Daca face un act de donatie acesta poate fi atacat in instanta, ulterior, intrucat a fost incalcata rezerva succesorala a celorlati doi mostenitori?
Va multumesc.