avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Documente sponsorizare; beneficiar din strainatate
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Documente sponsorizare; beneficiar din strainatate

Ce documente sunt necesare pentru sponsorizarea unei asociatii sportive din Franta? Rog monografie. Va multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 11:34, 17 Septembrie 2013
Inregistrarea contractului de sponsorizare sub forma de bani: 6582 = 5121
Dar nu puteti sa faceti sponsorizari catre beneficiari din strainatate asa cum e trecut in Art. 4 din legea 32 din 1994 privind sponsorizarea
(1) Poate fi beneficiar al sponsorizării:
a) orice persoană juridică fără scop lucrativ, care desfăşoară în România sau urmează să desfăşoare o activitate în domeniile: cultural, artistic, educativ, de învăţământ, ştiinţific - cercetare fundamentală şi aplicată, umanitar, religios, filantropic, sportiv, al protecţiei drepturilor omului, medico-sanitar, de asistenţă şi servicii sociale, de protecţia mediului, social şi comunitar, de reprezentare a asociaţiilor profesionale, precum şi de întreţinere, restaurare, conservare şi punere în valoare a monumentelor istorice;
b) instituţiile şi autorităţile publice, inclusiv organele de specialitate ale administraţiei publice, pentru activităţile prevăzute la lit. a);
c) de asemenea, pot fi sponsorizate, în condiţiile prezentei legi, emisiuni ori programe ale organismelor de tele viziune sau radiodifuziune, precum şi cărţi ori publicaţii din domeniile definite la lit. a);
d) orice persoană fizică cu domiciliul în România a cărei activitate în unul dintre domeniile prevăzute la lit. a) este recunoscută de către o persoană juridică fără scop lucrativ sau de către o instituţie publică ce activează în domeniul pentru care se solicită sponsorizarea.

Detalii: [ link extern ]
Ultima modificare: Marți, 17 Septembrie 2013
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate sponsoriza o persoana fizica? Cornelus11 Cornelus11 Vreau sa sustin un spectacol si am nevoie de sponsorizari, dar nu stiu daca o persoana fizice poate fi sponsorizata. (vezi toată discuția)
Cabinet individual de psihologie (pfi) poate primi sponsorizari si donatii? Stefy26 Stefy26 Buna ziua! Un cabinet individual de psihologie (PFI) poate primi sponsorizari si donatii? Multumesc! (vezi toată discuția)
Voluntariat la intr.individuala loris80 loris80 Buna ziua,va rog sa imi spuneti careva cum pot ajuta in magazinul sotiei mele care are o intr. ind. iar eu transport pe o alta intr. individuala.Mentionez ca ... (vezi toată discuția)