Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Documente sponsorizare; beneficiar din strainatate
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Documente sponsorizare; beneficiar din strainatate

Ce documente sunt necesare pentru sponsorizarea unei asociatii sportive din Franta? Rog monografie. Va multumesc frumos.
Inregistrarea contractului de sponsorizare sub forma de bani: 6582 = 5121
Dar nu puteti sa faceti sponsorizari catre beneficiari din strainatate asa cum e trecut in Art. 4 din legea 32 din 1994 privind sponsorizarea
(1) Poate fi beneficiar al sponsorizării:
a) orice persoană juridică fără scop lucrativ, care desfăşoară în România sau urmează să desfăşoare o activitate în domeniile: cultural, artistic, educativ, de învăţământ, ştiinţific - cercetare fundamentală şi aplicată, umanitar, religios, filantropic, sportiv, al protecţiei drepturilor omului, medico-sanitar, de asistenţă şi servicii sociale, de protecţia mediului, social şi comunitar, de reprezentare a asociaţiilor profesionale, precum şi de întreţinere, restaurare, conservare şi punere în valoare a monumentelor istorice;
b) instituţiile şi autorităţile publice, inclusiv organele de specialitate ale administraţiei publice, pentru activităţile prevăzute la lit. a);
c) de asemenea, pot fi sponsorizate, în condiţiile prezentei legi, emisiuni ori programe ale organismelor de tele viziune sau radiodifuziune, precum şi cărţi ori publicaţii din domeniile definite la lit. a);
d) orice persoană fizică cu domiciliul în România a cărei activitate în unul dintre domeniile prevăzute la lit. a) este recunoscută de către o persoană juridică fără scop lucrativ sau de către o instituţie publică ce activează în domeniul pentru care se solicită sponsorizarea.

Detalii: [ link extern ]
george-neagu, moderator