avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 444 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul preaviz incetare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul preaviz incetare CIM

Daca termenul unui preaviz de 20 de zile lucratoare incepe in data de 19.09. in ce data inceteaza cim in 18.10. sau in 21.10?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:59, 18 Septembrie 2013
Pe data de 17.10 expira preavizul si inceteaza c.i.m., daca prima zi de inceput a preavizului este 19.09.
nu se respecta calculul termenului prevazut de Codul de procedura civila? prima si ultima zi nu se iau in calcul....
Ultima modificare: Marți, 17 Septembrie 2013
rin, utilizator
Se respecta prevederile Codului civil ... nu incurcati termenele procedurale cu alte termene.

Intr-adevar, prima si ultima zi nu se iau in considerare. Dvs ati afirmat a preavizul incepe cu data de 19.09. - care este prima zi de preaviz.
care sunt termenele procedurale si care sunt celelalte termene?
Termenele procedurale sunt cele care se aplica la actiunile in justitie, exercitarea unei cai de atac etc.

Celellate termene sunt termene prevazute in actele normative pentru depunerea unor petitii, depunerea unor acte etc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

De cand incepe sa curca termenul de preaviz in cazul concedierii? ContSters185970 ContSters185970 As tinde sa raspund ca incepe sa curga din ziua urmatoare zilei in care a fost comunicat catre salariatul vizat, conform cu art. 181 alin.1 pct. 2 C.Proc. ... (vezi toată discuția)
Incetare contract de munca jesse25 jesse25 Buna ziua, Am si eu o intrebare. Pe decizia de incetare a contractului meu de munca scrie ca sunt angajata de la data ....pana la data 17.10.2016. Eu ... (vezi toată discuția)
Incetare cim dianapav dianapav Buna ziua, Data de incetare a unui preaviz pentru demisie este 31.08.2018. Este aceasta zi pontata, mai vine salariatul in 31.08.2018 la serviciu? Se opereaza ... (vezi toată discuția)