Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul preaviz incetare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul preaviz incetare CIM

Daca termenul unui preaviz de 20 de zile lucratoare incepe in data de 19.09. in ce data inceteaza cim in 18.10. sau in 21.10?
Pe data de 17.10 expira preavizul si inceteaza c.i.m., daca prima zi de inceput a preavizului este 19.09.
nu se respecta calculul termenului prevazut de Codul de procedura civila? prima si ultima zi nu se iau in calcul....
rin, utilizator
Se respecta prevederile Codului civil ... nu incurcati termenele procedurale cu alte termene.

Intr-adevar, prima si ultima zi nu se iau in considerare. Dvs ati afirmat a preavizul incepe cu data de 19.09. - care este prima zi de preaviz.
care sunt termenele procedurale si care sunt celelalte termene?
Termenele procedurale sunt cele care se aplica la actiunile in justitie, exercitarea unei cai de atac etc.

Celellate termene sunt termene prevazute in actele normative pentru depunerea unor petitii, depunerea unor acte etc.