Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Prescriptie extinctiva
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Prescriptie extinctiva

Am o datorie de recuperat. Cursul prescriptiei a inceput in mai 2010 (data executarii lucrarilor de betonare). Am facut cerere ordonanta de plata in 2013, dar mi s-a respins si mi s-a motivat ca am dreptul sa introduc actiune de drept comun. Acum, dupa solutionarea ordon. de plata, in mai 2013 termenul de prescriptie s-a implinit. Mai am dreptul sa merg pe drept comun? In noul cod civil se prevede acel termen de 6 luni in care ti se considera intrerupt termenul daca noua actiune se admite, DAR IN DECRETUL 167/58 NU SE PREVEDEA ASA CEVA.
Ce fac?

din pacate nu mai esti in termen .