Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se platesc zilele libere date de guvern prin lege?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se platesc zilele libere date de guvern prin lege?

Buna ziua!
Lucrez la o firma cu probleme financiare.
Avem salariul taiat in proportie de 30% pe care "primim" CFS-uri adica 6 bucati. Pe luna iunie am avut liber prin lege de rusalii.
La verificarea orelor pontate s-a constatat ca avem taiate inca 8 ore pe langa cele (6zile x 8 ore = ) 48 ore aferente reducerii de 30%.
Cand s-au cerut lamuriri au zis ca ziua libera de la guvern nu se plateste, deci numarul de ore lucratoare pe luna iunie era de 152, si nu de 160 cat ar fi trebuit conform reducerii (20zile*8ore=160ore-8ore(Rusalii)=152ore pontate).

Se platesc zilele libere prin lege sau nu?
Daca avem salariul taiat cu 30% ziua aceea libera intra la plata sau se modifica baza de la care pleaca reducerea, ca nu mai inteleg nimic din legislatia romana? Sau deplinde de firma?
DE fapt cei 30% se aplica la zilele lucrate in luna respectiva sau la salariul negociat care este fix pe luna indiferent de numarul de zile ale lunii? sau sau

In final, care este adevarul legislativ?
Multumesc!
Codul muncii:

ART. 137
(1) Repausul săptămânal se acordă în două zile consecutive, de regulă sâmbăta şi duminica........

ART. 139
(1) Zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt:
- 1 şi 2 ianuarie;
- prima şi a doua zi de Paşti;
- 1 mai;
- prima şi a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 30 noiembrie - Sfântul Apostol Andrei cel Întâi chemat, Ocrotitorul României;
- 1 decembrie;
- prima şi a doua zi de Crăciun;
- două zile pentru fiecare dintre cele 3 sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creştine, pentru persoanele aparţinând acestora.
(2) Acordarea zilelor libere se face de către angajator.

Zilele de sarbatoare legala nu intra in calculul zilelor lucratoare din luna.
De exemplu, luna iunie 2013 are in calendar 20 de zile lucratoare (de luni pana vineri) din care se scade ziua de 24 iunie (a doua zi de Rusalii), deci raman 19 zile lucratoare. Nu se mai scade ziua de 23 iunie (prima zi de Rusalii) care oricum e zi de duminica
Luna august 2013: 22 zile lucratoare - 1 zi (15 august) = 21 zile lucratoare
Luna decembrie 2013: 22 zile lucratoare - 2 zile (25 si 26 decembrie - Craciunul) = 20 zile lucratoare.
cosmin910 a scris:
Se platesc zilele libere prin lege sau nu?

Zilele libere nu se platesc, insa daca in contractul de munca este trecut salariul lunar si nu salariul pe ora, practic veti primi banii ca pentru o luna intreaga. Ce scrie in contract?
da, salariu lunar.
dar cica asa iese din programul de calcul. in fine am ajuns sa fiu imun.
multumesc
Un program de salariu nu poate contrazice legea. Acesta trebuie sa fie in concordanta cu prevederile legale.