Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Aplicare TVA 9% la stoc
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Aplicare TVA 9% la stoc

la 01.09 am in stoc faina, sunt un magazine en-gros, pe care o am in evidente intrata cu 24% tva.
la 31.08 am facut un inventar.
cum trebuie sa procedez de la 1 sept.
scot din tot stocul de Marfa care-l am in 371 stocul de faina si fac regularizare tva?
va trebui sa am evidentiat analitic in balanta cu faina si tva-ul ei?
va rog sa ma sfatuiti ca am un haos in cap acum.
multumesc
Din moment ce aveti maganzi en-gros nu inteleg de ce tineti evidenta global -valoric. Sau poate nu am inteles eu bine.

Potrivit ordin 3512 / 2008:

35. Metoda global-valorică se aplică pentru evidenţa mărfurilor şi ambalajelor aflate în unităţile de desfacere cu amănuntul (magazine, restaurante, bufete etc.), folosindu-se formularul comun "Fişa de cont pentru operaţiuni diverse" (cod 14-6-22) şi raportul de gestiune, după caz.
Potrivit acestei metode, contabilitatea analitică a mărfurilor şi ambalajelor se ţine global-valoric, atât la gestiune, cât şi în contabilitate, iar verificarea concordanţei înregistrărilor din evidenţa gestiunii şi din contabilitate se efectuează numai valoric, la perioade stabilite de unitate.
Raportul de gestiune se completează pe baza documentelor de intrare şi de ieşire a mărfurilor şi ambalajelor şi de depunere a numerarului din vânzare, iar în fişele valorice (ţinute pe gestiuni în cadrul conturilor de mărfuri şi ambalaje din contabilitate) înregistrările se fac pe baza aceloraşi documente.
Soldurile valorice ale mărfurilor şi ambalajelor aflate în gestiune se verifică pe baza raportului de gestiune predat la contabilitate sau cu ocazia inventarierii, după caz.
Nu o tin global valoric desi sincer m-ar interesa o opinie si in acest caz.
Tin gestiunea cu metoda fifo, dar avand o marfa in stoc la care am dedus 24% tva , si fiind obligat de la 1 sept sa vand acea marfa cu 9%, am pus aceasta intrebare.
MIV a scris:

Nu o tin global valoric desi sincer m-ar interesa o opinie si in acest caz.
Tin gestiunea cu metoda fifo, dar avand o marfa in stoc la care am dedus 24% tva , si fiind obligat de la 1 sept sa vand acea marfa cu 9%, am pus aceasta intrebare.

Nu trebuie sa faceti nimic, o vindeti cu 9% dupa 01.09.2013.

In cazul in care tineti la pret cu amanutul, veti efectua un inventar:

1. Daca reduceti pretul de vanzare:

371 = 4428 in rosu (cu diferenta de TVA)

2. Daca mentineti pretul de vanzare

371 = 4428 in rosu (cu diferenta de TVA)

Si veti creste in acelasi timp cu aceiasi valoare adaosul

371 = 378 in negru (cu diferenta de TVA)

Ioan Petru Butariu, Contabil
Va multumesc, pentru raspunsul detaliat si lamuritor.