avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 285 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Acte prelungire rezidenta
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Acte prelungire rezidenta

Buna ziua,
In Noiembrie sotului meu ii expira reziednta. Am urmatoarele intrebari:
1.Dovada spatiului de locuit se poate face cu contract de comodat? Apartamentul in care locuim e pe numele parintilor mei.Se poate face 1 contract de comodat pentru amandoi?
2. Dovada platii asigurarilor sociale pe ce perioada trebuie sa fie? Ce Valoare?

Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:32, 22 Septembrie 2013
Sotul e cetatean UE sau non-UE? In ce temei a avut rezidenta pana acum?
Strainilor membri de familie ai unui cetatean român li se poate prelungi dreptul de sedere, daca cetateanul român are domiciliul sau resedinta în România, astfel:
I. STRAINI CASATORITI CU CETATENI ROMÂNI
a. Documentul de trecere a frontierei (original/copie);

b. Documentul de identitate al cetateanului român (original/copie) ;

c. Certificatul de casatorie eliberat de autoritatile române (original/copie);

d. Dovada asigurarii sociale;

e. Dovada detinerii legale a spatiului de locuit la adresa la care declara ca are resedinta pe teritoriul României;

f. Declaratie scrisa din care sa rezulte ca strainul nu mai are încheiata o alta casatorie;

g. Adeverinta medicala eliberata de o institutie publica sau privata, din care sa rezulte ca nu sufera de boli care pot pune în pericol sanatatea publica;

h. Taxe
[ link extern ]

vedeti si aceste discutii
www.avocatnet.ro/content/for...
Sotul este cetatean marocan(non-UE) a avut rezidenta in baza certificatelor de nastere a copiilor, cetateni romani. Noi nu suntem casatoriti dar avem acum 3 copii recunoscuti de tata
(7 ani, 2.8 ani, 8 luni). Cred ca este mai mult decat evident ca convietuim.
Vedeti situatia pentru Strainii care convietuiesc cu cetatenii straini pentru actele necesare
a. Documentul de trecere a frontierei (original/copie);

b. Documentul de identitate al cetateanului român (original/copie) ;

c. Certificatul de nastere al copilului, cetatean român, rezultat în urma convietuirii dintre solicitant si cetateanul român (original/copie) si declaratia cetateanului român din care sa rezulte ca acestia convietuiesc;

d. Dovada detinerii legale a spatiului de locuit la adresa la care declara ca are resedinta pe teritoriul României;

e. Documente din care sa rezulte ca atât strainul, cât si cetateanul român sunt necasatoriti;

f. Dovada asigurarii sociale;

g. Adeverinta medicala eliberata de o institutie publica sau privata, din care sa rezulte ca nu sufera de boli care pot pune în pericol sanatatea publica;

h. Taxe

Dovada detinerii legale a spatiului de locuit se poate face si cu un contract de închiriere, contract de comodat, etc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Permis de sedere temporara adno adno buna ziua! va rog daca imi puteti spune ce acte sunt necesare pentru prelungirea permisului de sedere temporara (pentru reintregirea familiei) ... (vezi toată discuția)
Prelungirea cartii de rezidenta pentru membrii de familie lili_l lili_l Buna ziua! Sunt cetatean al R. Moldova, casatorita cu cet roman. Am carte de rezidenta pe 5 ani, peste 2 luni imi expira, stiu ca se depun actele cu cel ... (vezi toată discuția)
Casatorie cetatean eu cu cetatean non-eu Ana1992 Ana1992 Buna ziua! As avea nevoie de o informatie Va rog mult daca puteti sa ma ajutati. Eu sunt din Republica Moldova si urmeaza sa ma casatoresc cu cetatean roman ... (vezi toată discuția)