Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Acte prelungire rezidenta
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Acte prelungire rezidenta

Buna ziua,
In Noiembrie sotului meu ii expira reziednta. Am urmatoarele intrebari:
1.Dovada spatiului de locuit se poate face cu contract de comodat? Apartamentul in care locuim e pe numele parintilor mei.Se poate face 1 contract de comodat pentru amandoi?
2. Dovada platii asigurarilor sociale pe ce perioada trebuie sa fie? Ce Valoare?

Multumesc anticipat.
Sotul e cetatean UE sau non-UE? In ce temei a avut rezidenta pana acum?
Strainilor membri de familie ai unui cetatean român li se poate prelungi dreptul de sedere, daca cetateanul român are domiciliul sau resedinta în România, astfel:
I. STRAINI CASATORITI CU CETATENI ROMÂNI
a. Documentul de trecere a frontierei (original/copie);

b. Documentul de identitate al cetateanului român (original/copie) ;

c. Certificatul de casatorie eliberat de autoritatile române (original/copie);

d. Dovada asigurarii sociale;

e. Dovada detinerii legale a spatiului de locuit la adresa la care declara ca are resedinta pe teritoriul României;

f. Declaratie scrisa din care sa rezulte ca strainul nu mai are încheiata o alta casatorie;

g. Adeverinta medicala eliberata de o institutie publica sau privata, din care sa rezulte ca nu sufera de boli care pot pune în pericol sanatatea publica;

h. Taxe
[ link extern ]

vedeti si aceste discutii
www.avocatnet.ro/content/for...
Sotul este cetatean marocan(non-UE) a avut rezidenta in baza certificatelor de nastere a copiilor, cetateni romani. Noi nu suntem casatoriti dar avem acum 3 copii recunoscuti de tata
(7 ani, 2.8 ani, 8 luni). Cred ca este mai mult decat evident ca convietuim.
Vedeti situatia pentru Strainii care convietuiesc cu cetatenii straini pentru actele necesare
a. Documentul de trecere a frontierei (original/copie);

b. Documentul de identitate al cetateanului român (original/copie) ;

c. Certificatul de nastere al copilului, cetatean român, rezultat în urma convietuirii dintre solicitant si cetateanul român (original/copie) si declaratia cetateanului român din care sa rezulte ca acestia convietuiesc;

d. Dovada detinerii legale a spatiului de locuit la adresa la care declara ca are resedinta pe teritoriul României;

e. Documente din care sa rezulte ca atât strainul, cât si cetateanul român sunt necasatoriti;

f. Dovada asigurarii sociale;

g. Adeverinta medicala eliberata de o institutie publica sau privata, din care sa rezulte ca nu sufera de boli care pot pune în pericol sanatatea publica;

h. Taxe

Dovada detinerii legale a spatiului de locuit se poate face si cu un contract de închiriere, contract de comodat, etc.