Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... circumstante atenuante in procesul penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

circumstante atenuante in procesul penal

fiul meu e dependent de heroina.

a comis 2 infractiuni, ambele au fost judecate astfel:
1) in 2006 a comis o delapidare de 145 mil lei vechi, judecat de curand(martie 2009) -pedeapsa 2 ani inchisoare si achitare prejudiciu-am introdus apel.
2) in 2008 a comis trafic de droguri, judecat rapid in 2008-pedeapsa 4 ani cu suspendare.
Deci procesele au fost invers cronologic fata de fapte.
Acum la judecarea procesului pt delapidare sentinta este sa execute pedeapsa cea mai mare din cele 2 sentinte(4 ani) .

INTREBARI:
pt apel (recurs):
1) este bine sa duc adeverinta de la medic ca a fost (este) dependent de stupefiante sau nu?
2) este bine sa duc adeverinta de la medic ca este in evidenta cu hepatita C?
3) ce sanse are sa-i reduca pedeapsa, sa execute doar 2 ani de ex(aceia pt delapidare)? Invocand de ex motivul ca fapta e anterioara celei de trafic de droguri.
4) daca l-ar ajuta faptul ca la un moment dat a primit o instiintare ca s-a renuntat la urmarirea penala pt delapidare? (probabil ca ulterior s-a redeschis dosarul)
NOTA: la procesul recent (pt delapidare ) nu s-a prezentat, a fost judecat in lipsa.
Probabil ca pt reducerea pedepsei ar fi bine sa duc adeverinta de la medic ca este dependent dar daca sper la o anulare nu ar fi bine.
of, trebuie sa ne anunte cand se judeca apelul (pt delapidare) si nu stiu daca sa-l declar dependent de stupefiante sau nu.
Eu inclin s-o fac si, daca judecatorul stie ca in multe tari europene li se da gratis doza zilnica pt a nu comite infractiuni, poate ca va cauta o chichita sa-i dea max 2 ani .
Cu durere o spun ca nici fara inchisoare nu cred ca se poate lasa de droguri.
Stie cineva care ar putea fi acele "chichite"?
Cred ca imi trebuie un avocat "zmeu" dar noi abia avem dupa ce bea apa.
scoteti-l nebun, este in criza, consuma stupefiante si ne mai judecand rational comite diferite fapte ca sa faca rost de bani pt. droguri.
i se va da un avocat din oficiu, oricum.
eu zic sa nu va lasati pe mana aceluia.:(
Probabil ca si consumul indelungat de droguri ar putea conduce catre o boala psihica grava , catre iresponsabilitate , cauza care inlatura caracterul penal al faptei .
Dar acest lucru nu se intampla intotdeauna ! Iresponsabilitatea trebuie atestata de o expertiza psihiatrica obligatorie !

Mai mult , consumul constant de stupefiente , in vederea obtinerii unui curaj , a unei anumite indrazneli , conduce la existenta unei circumstante agravante judiciare , chiar la o premeditare a activitatii infractionale !

Un avocat determinat ar putea analiza amanuntit situatia faptica si decide in consecinta cum va organiza apararea !

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
uff! e deja incarcerat la Rahova.
Deocamdata in spitalul Penitenciarului.

Intrebari:

1) judecarea celor 2 fapte (delapidarea si traficul de droguri) s-a facut in ordine invers cronologica a faptuirii lor.
se poate invoca aceasta ca o disfunctionalitate a justitiei ca sa primeasca pedeapsa cea mai mica(2 ani pt delapidare) si nu 4 ani(pt trafic de droguri) ?
Pedeapsa de 4 ani pt trafic era cu suspendare sub supraveghere dar acum , deoarece s-a descoperit alta fapta(delapidarea) trebuie sa efectueze cea mai mare din cele 2 pedepse.
Si daca se mai poate face ceva in acest moment, el fiind deja incarcerat si sentinta fiind, inteleg, definitiva?.
Adica daca se mai poate redeschide procesul invocand de ex ca el nu si-a dat seama ca nu face bine ce face si faptul ca nu s-a judecat imediat prima fapta l-a incurajat sa mai faca si alta?

2) Cum mai suna noul Cod Penal? stiu ca, dupa vechiul cod, daca avea o purtare buna ii mai reducea un an si daca mai iesea si la munca, ii mai reducea inca un an. A ramas la fel?

3) Si alta intrebare daca stie cineva.
La urma urmei cel mai important pt el este sa nu mai fie ademenit cu droguri.
Acum la Rahova nu a mai luat droguri si nu-mi vine sa cred cat este de normal si arata si mult mai bine decat cand era afara.
Intrebarea este daca mai exista un alt penitenciar in afara de Rahova unde nu se introduc droguri?
Eventual sa aiba si regim (semi) deschis ca sa poata iesi la munca?