Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Veniturile asupra carora nu se poate face poprire
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Veniturile asupra carora nu se poate face poprire

Va rog sa imi spuna cineva unde scrie care sunt veniturile pe care administratia financiara poate face poprire, din ce stiu eu sunt exceptate : alocatiile etc.
Multumesc mult,
Ajutoarele pentru incapacitate temporară de muncă, compensaţia acordată salariaţilor în caz de desfacere a contractului individual de muncă pe baza oricăror dispoziţii legale, precum şi sumele cuvenite şomerilor, potrivit legii, nu pot fi urmărite decât pentru sume datorate cu titlu de obligaţie de întreţinere şi despăgubiri pentru repararea daunelor cauzate prin moarte sau prin vătămări corporale, dacă legea nu dispune altfel.

Alocaţiile de stat şi indemnizaţiile pentru copii, ajutoarele pentru îngrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate în caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum şi orice alte asemenea indemnizaţii cu destinaţie specială, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmărite pentru niciun fel de datorii.

articolul 780 alin. 5 din noul cod de procedura civila
art 728 (4) si ( 6) din noul cod de procedura sau art 409 daca executarea se face pe vechiul cod
[ link extern ]