Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurari de sanatate - coasigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurari de sanatate - coasigurat

Buna ziua lamuritima si pe mine daca eu lucrez si sunt asigurat sotia beneficieaza de asigurarea mea si ce trebuie sa fac sa beneficieze sau patronul trebuia sa imi ceara ceva acte pt a trece la cartea de munca familia care e sub intretinerea mea va multumesc .
Este o declaratie 112, o complteaza contabila la ordinul patronului. Faceti o hartie catre patron si solicitati sa va treca familia ca si coasigurati. Faceti hartia in 2 exemplare, unul la dvoastra.
Pentru a o trece pe soţie aflată în întreţinerea dumneavostra care sunteţi asigurat trebuie să vă duceţi la angajator cu copie după actul de identitate al soţiei, documente care să ateste relaţia de căsătorie cu persoana asigurată, documente eliberate de organele fiscale teritoriale din care să rezulte că nu realizează venituri impozabile, o declaraţie pe propria răspundere din care să rezulte că nu realizează venituri proprii, precum şi o declaraţie pe propria răspundere a persoanei asigurate prin care aceasta declară că are în întreţinere persoana respectivă.
george-neagu, moderator