Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare /cumparare - vanzator inselat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare /cumparare - vanzator inselat

Se intocmeste o promisiune de v/c , se plateste pretul integral.
, imobilul nu are carte funciara si din acest motiv nu s-a facut direct vanzarea.
Promitentul -vanzator este unul dintre cei 3 copropietari (mostenitori)s-a obligat in cadrul promisiunii ca pentru partea sa de mostenire sa isi faca la randul sau carte funciara (un realitate el s-a obligat fata de cumparator sa suporte toate cheltuielile)
Se stipuleaza posibilitatea de a se razgandi partile ( cumparator pierde suma vanzatorul plteste dublu)

Promisiunea nu s-a finalizat in termenul stipulat in contract.
Cartea funciara nu s-a facut.
Pr cumparator nu a mai discutat cu pr vinzator.

Promitentul cumparator il actioneaza in instanta pe prom-vanzator sa ii faca act de v/c

Unul dintre vanzatori constata ca a fost indus in eroare asupra sumei intrucat valoarea imobilului este mult mai mare.

Intrebarea este :

1) Promitentul - vanzator poate merge in fata instantei si sa mentioneze ca renunta si nu mai doreste sa vanda conform clauzei stipulate in promisiune ?(adica sa ii dea dublul sumei pr cumparator) intrucat a constat ca pretul este unul inselator?

2) Poate sa intocmeasca un antecontract vanzare cumparare pentru o suma mult mai mare ,adica cu pretul real?
3) In ce termen trebuie sa restituie suma dubla cumparatorului?

.

sugerez sa se mearga la mediere mai intai ,poate se inteleg pe cale amiabila.daca in contract este stipulat dublul sumei inseamna ca poate dar asta daca vrea pr cumparator.Dupa ce rezolva situatia cu pr cumparator poate face un antecontract cu o suma mai mare reprezentand valoarea reala a imbobilului.Termenul este stabilit in contractul semnat nu?
Promitentul vanzator nu se mai poate razgandi, decat daca este dispus sa plateasca dublul sumei pe care a primit-o.
Faptul ca pretul va pare acum derizoriu nu este motiv de rezolutiune a antecontractului de vanzare cumparare.
Trebuie sa intelegeti ca v-ati obligat prin antecontract sa ii vindeti imobilul la acel pret si nu mai puteti da inapoi, decat platind daune promitentului cumparator.
Plata sumei trebuie facuta imediat dupa ce primiti hotararea judecatoreasca. Daca nu o achitati, promitentul cumparator poate cere executarea silita asupra bunurilor dumneavoastra .
Da acesta este dispus sa plateasca dublul sumei.
Practic din motive personale nu mai doreste sa ii vanda.

Atata timp cat exista clauza de dezicere si pr. vanzator restituie dublul sumei poate sa il oblige instanta intr-un anume mod pe pr vinzator sa isi instraineze bunul?