avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bonuri fiscale si facturi combustibil AJUTOR!!!
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bonuri fiscale si facturi combustibil AJUTOR!!!

Buna ziua!
Am mai multe bonuri fiscale pentru combustibil iar factura este emisa la o data ulterioara. Cum inregistrez receptia combustibilului(achizitia lui cu bonul fiscal) apoi factura de pe care pot sa-mi deduc TVA-ul? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 10:34, 27 Septembrie 2013
ziua X: In baza bonului fiscal 3022/6022, 4428 = 408

ziua X: Avans spre decontare: 542 = 5311 (suma din bonuri)

Ziua X+n: Inregistrare factura 408 = 401 si 4426 = 4428

Ziua X+n: Plata facturii prin decont cheltuieli 401 = 542






Ultima modificare: Joi, 26 Septembrie 2013
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc tare mult!!
Credeti ca e ok. daca fac receptie 3022,4428=408, in aceasi zi 542=5311, inregistrez factura sosita cum mi-ati aratat, in aceasi zi plata facturii 401=542 fara sa mai fac decont de cheltuieli iar consumul 6022=3022 la sfarsitul lunii prin FAZ si fisa limita de consum?
Multumesc inca o data!
Ultima modificare: Joi, 26 Septembrie 2013
irina_nico, utilizator
irina_nico a scris:

Multumesc tare mult!!
Credeti ca e ok. daca fac receptie 3022,4428=408, in aceasi zi 542=5311, inregistrez factura sosita cum mi-ati aratat, in aceasi zi plata facturii 401=542 fara sa mai fac decont de cheltuieli iar consumul 6022=3022 la sfarsitul lunii prin FAZ si fisa limita de consum?
Multumesc inca o data!


Decontul trebuie sa-l intocmiti pt ca aveti avansul acordat prin dispozitie de plata prin 542=5311. Nota contabila 401 = 542 este in baza decontului.

Legat de consum, eu as inregistra in baza bonurilor de consum. Si in plus va trebuie si foaie de parcurs. Fisa limita e folosita pentru:

Ordin 3512/2008

1. Serveşte ca:
- document de stabilire a cantităţii limită dintr-un material sau pentru mai multe materiale necesare executării unui produs (comandă) sau unei lucrări;
- document de eliberare succesivă a aceluiaşi fel de material pentru acelaşi produs (comandă sau lucrare);
- document justificativ de scădere din gestiune;
- document de stabilire a economiilor sau depăşirilor de materiale;
- document justificativ de înregistrare în contabilitate.
2. Se întocmeşte în două exemplare, la începutul lunii sau lansării produsului (comenzii) sau lucrării, de compartimentul de planificare (tehnic) sau de lansare, pe baza programului de producţie şi a consumurilor normate.


Ultima modificare: Vineri, 27 Septembrie 2013
Ioan Petru Butariu, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Centralizator bonuri motorina jonny_6 jonny_6 Buna ziua ! Avand in vedere Opanaf 2986/2013 referitor la nedeclararea bonurilor fiscale in declaratia 394 , pt o firma de taxi platitoare de TVA care ... (vezi toată discuția)
Achizitie cu bonuri fiscale, factura emisa ulterior florisp2009 florisp2009 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti care sunt intregistrarile contabile pentru situatia in care se achizitioneaza combustibil (pentru un TAF) pe baza de bonuri ... (vezi toată discuția)
Ong non-profit-chelt. sfarghiuelena sfarghiuelena Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti daca in cazul unui ONG non-profit,inregistrarea bonurilor de benzina se inregistreaza ca si in cazul ... (vezi toată discuția)