Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bonuri fiscale si facturi combustibil AJUTOR!!!
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bonuri fiscale si facturi combustibil AJUTOR!!!

Buna ziua!
Am mai multe bonuri fiscale pentru combustibil iar factura este emisa la o data ulterioara. Cum inregistrez receptia combustibilului(achizitia lui cu bonul fiscal) apoi factura de pe care pot sa-mi deduc TVA-ul? Multumesc!
ziua X: In baza bonului fiscal 3022/6022, 4428 = 408

ziua X: Avans spre decontare: 542 = 5311 (suma din bonuri)

Ziua X+n: Inregistrare factura 408 = 401 si 4426 = 4428

Ziua X+n: Plata facturii prin decont cheltuieli 401 = 542

Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc tare mult!!
Credeti ca e ok. daca fac receptie 3022,4428=408, in aceasi zi 542=5311, inregistrez factura sosita cum mi-ati aratat, in aceasi zi plata facturii 401=542 fara sa mai fac decont de cheltuieli iar consumul 6022=3022 la sfarsitul lunii prin FAZ si fisa limita de consum?
Multumesc inca o data!
irina_nico, utilizator
irina_nico a scris:

Multumesc tare mult!!
Credeti ca e ok. daca fac receptie 3022,4428=408, in aceasi zi 542=5311, inregistrez factura sosita cum mi-ati aratat, in aceasi zi plata facturii 401=542 fara sa mai fac decont de cheltuieli iar consumul 6022=3022 la sfarsitul lunii prin FAZ si fisa limita de consum?
Multumesc inca o data!

Decontul trebuie sa-l intocmiti pt ca aveti avansul acordat prin dispozitie de plata prin 542=5311. Nota contabila 401 = 542 este in baza decontului.

Legat de consum, eu as inregistra in baza bonurilor de consum. Si in plus va trebuie si foaie de parcurs. Fisa limita e folosita pentru:

Ordin 3512/2008

1. Serveşte ca:
- document de stabilire a cantităţii limită dintr-un material sau pentru mai multe materiale necesare executării unui produs (comandă) sau unei lucrări;
- document de eliberare succesivă a aceluiaşi fel de material pentru acelaşi produs (comandă sau lucrare);
- document justificativ de scădere din gestiune;
- document de stabilire a economiilor sau depăşirilor de materiale;
- document justificativ de înregistrare în contabilitate.
2. Se întocmeşte în două exemplare, la începutul lunii sau lansării produsului (comenzii) sau lucrării, de compartimentul de planificare (tehnic) sau de lansare, pe baza programului de producţie şi a consumurilor normate.

Ioan Petru Butariu, Contabil