avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 269 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda partii fara mutatie dintr-un conflict
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda partii fara mutatie dintr-un conflict

Cand politia vine la o solicitare la fata locului, cere cartile de identitate la cei in conflict si vede ca o parte nu are mutatie pe adresa la care au fost solicitati, poate sa o amendeze pe respectiva parte? Daca da, datorita carei legi?Multumesc.
Cel mai recent răspuns: catalin2832 , utilizator 21:23, 26 Septembrie 2013
Da,conform OUG 97/2005.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte de identitate valabile prin lege in romania Mickel Mickel Buna Ziua, Stie cineva ce acte de identitate sunt acceptate de lege in Romania? De exemplu la banca accepta doar CI sau Pasaport nici un altfel de act ca ... (vezi toată discuția)
Luarea in spatiu luca ionel luca ionel Vreau sa iau in spatiu o ruda pentru ai face carte de indentitate pe adresa mea,as dori sa stiu ce obligatii am eu din momentul luarii in spatiu fata de ruda ... (vezi toată discuția)
Caini fara stapan pe scara blocului ionicafrancesca ionicafrancesca buna ziua! pe scara blocului unde m-am mutat recent impreuna cu prietenul meu in apartamentul tatalui meu, ceilalti locatari tin un caine fara stapan, care ... (vezi toată discuția)