Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu angajare studii medii 600 ron?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu angajare studii medii 600 ron?

Buna ziua
Apelez la dumneavoastra in speranta a fi lamurita intr-o problema.Am aplicat la un job de asistent manager la o firma de traduceri.In urma discutiei cu angajatorul,pentru acest post mi s-a propus salariul pe contractul de munca de 600 ron,deoarece este post pentru studii medii,neluand in consideratie facultatea urmata..Scazand impozitele aferente as fi ramas in mana cu 540-530 ron. Este suma reala pentru studii medii care se aplica in 2013? Am citit ca de la 1 iulie salariul minim garantat este de 800 rn.Va multumesc antiipat!
salariu brut este 800 ron / iar cel net este 601 ron
Multumesc frumos,brutul propus era de 600 lei,nu netul.Este o informatie pe care o voi pune in fata oricarui viitor potential angajator iesean
Din Hotararea Guvernul României nr. 23/23.01.2013 pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată (Publicata in M.O. 52 din 23.01.2013):

Art. 1. − (1) Începând cu data de 1 februarie 2013, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată se stabileşte la 750 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168,667 ore în medie pe lună în anul 2013, reprezentând 4,44 lei/oră.
(2) Începând cu data de 1 iulie 2013, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată se stabileşte la 800 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168,667 ore în medie pe lună în anul 2013, reprezentând 4,74 lei/oră.

Art. 3. − (1) Stabilirea, pentru personalul încadrat prin încheierea unui contract individual de muncă, de salarii de bază sub nivelul celui prevăzut la art. 1 şi 2 constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 2.000 lei.
(2) Constatarea contravenţiei şi aplicarea sancţiunii prevăzute la alin. (1) se fac de către personalul Ministerului Muncii, Familiei, Protecției Sociale şi Persoanelor Vârstnice, prin inspectoratele teritoriale de muncă judeţene şi al municipiului Bucureşti, împuternicit, după caz, prin ordin al ministrului muncii, familiei, protecției sociale şi persoanelor vârstnice.
(3) Prevederile alin. (1) şi (2) se completează cu dispoziţiile Ordonanţei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare.

Salariul propus este pentru norma intreaga?
da,norma intreaga,l-s,de la 9.30-18,30 min pauza de masa..am refuzat oferta dupa ce angajatorul a spus ca mai mult nu are de gand sa plateasca.