Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Mandat de aducere martor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Mandat de aducere martor

am un mandat de aducere la un proces din bucuresti la care eu nu m-am prezentat din motivul ca am servici si nu am un program mai flexibil. sunt in calitate de martor unde o firma asiguratoare vrea sa isi recupereze dauna de la primaria iasi si de la consiliul local. eu mergand pe un pod din iasi am dat intr-o gaura mare si mi-am stricat la roata o parte din carenaj si mai multe componente ale masini. firma asiguratoare mi-a dat dreptul sa o repar fiindca aveam casco dar ei acuma vrea paguba de la primarie ca nu a astupat gaurile din acel pod. intrebarea mea ar fi:
Pot sa nu ma prezint la acest proces chiar daca am mandat de aducere ? sau pot folosi una din acceasta cauza ? am facut o declaratie legalizata si vreau sa o trimit in locul meu la bucuresti unde in ea am scris exact cum sa intamplat. ma poate reprezenta aceasta declaratie legalizata in instanta in locul meu ? eu nu putand merge din cauza serviciului si stari materiale
Declaratia respectiva in care motivati de ce nu va puteti prezenta ca martor citat, trebuia sa o trimiteti inca inaintea primului termen, nu acum. Dealtfel, in calitatea dvs. de martor, puteti solicita instantei decontarea integrala a cheltuielilor de transport. Iarr mandatul de aducere inseamna ca veti primi vizita unui politist, care va va solicita sa dati in scris ca de data asta veti da curs citatiei, altfel veti calatori impreuna...
Daca va gasesc va iau la proces.

Daca nu ajungeti la proces veti fi probabil amendat si se va emite un nou mandat de aducere pentru termenul urmator de judecata.
va multumesc mult pentru raspuns