Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Termen sesisare CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Termen sesisare CEDO

Buna ziua,

Sesizarea CEDO se face in termen de 6 luni de la pronuntarea deciziei interne definitive sau de la comunicarea acesteia? In cazul meu pronuntarea a fost in aprilie, iar comunicarea azi ( la momentul pronuntarii am astiut doar ca mi s-a respins cererea, acum stiu si de ce). Cum se calculeaza termenul?

Multumesc
Ce proces a fost?
Comunicarea nu se face in caz de recurs.
Buna ziua,

Revizuire la ICCJ, comunicarea am cerut-o.

Multumesc
De la pronuntare se calculeaza termenul.
Insa vedeti ca plangerea ar cam trebui sa o faceti pe revizuire si nu pe vechiul proces judecat mai demult.
Multumesc

Trebuie sa ma grabesc. Am motive si pentru revizuire si pentru procesul de mai demult. Am sa fac ptr amandoua, daca se respinge una...
Stimat forumist,

CEDO, ca principiu, consideră drept cale efectivă de atac, în majoritatea cazurilor, recursul. Prin urmare, termenul de 6 luni se va valcula de la recurs, nu de la calea extraordinară de atac a revizuirii.

Prin urmare, există șanse ca respectivul termen să fi depășit, în cazul în care dvs l-ați raportat la revizuire.

Cu stimă.