Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cedare actiuni
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cedare actiuni

Buna ziua , in luna februarie a acestui an , am facut o firma cu un prieten, cu 2 doi asociati , eu si el , el fiind administrator , aveam de gand sa facem un bar , insa intre timp el s-a restras si nu a vrut sa mai investeasca , iar firma a ramas nefolosita , el este administrator , si vroiam sa va intreb care este procedura ca el sa imi cedeze actiunile si sa devin eu asociat unic?
Buna ziua,
Cesiunea de parti sociale.
Dupa ce formulati hotararea AGA si Contractul de cesiune va trebui sa le depuneti la ORC.
Gabriel Klein Kiritescu
unde trebuie sa merg cu asociatul ca el sa-mi cedeze actiunile ? la un notar ? la un avocat ? firmele astea pe net care se ocupa de acte , ( sunt nou in treaba asta si unele lucruri imi sunt straine ) va multumesc anticipat
daca aveti semnatura electronica, o puteti face si singur. Faceti un contract de cesiune de parti sociale si hot AGA, asa cum a spus si mai sus dl. avocat. Puteti face prin avocat sau prin firme de pe net sau unde le gasiti care se ocupa cu asa ceva.
La [ link extern ]
- pct. 31 gasiti pasii necesari pentru cesiune. Va incadrati de la etapa 2, pentru ca asociatul/administratorul este deja in societate.
golden_eye753, utilizator