avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 285 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA romanesc cu activitate in Italia - se poate?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA romanesc cu activitate in Italia - se poate?

Buna ziua,

Intrebarile la care as dori raspuns punctual sunt :

1. Daca infiintez un PFA in Romania cu domeniul in IT, pot sa rulez un site si sa realizez venituri cu ajutorul site-ului (publicitate + servicii digitale automatizate) ? Sau trebuie SRL?

2. Este vreo problema de fiscalitate daca acest PFA are sediul in Romania dar deserveste o piata straina, gen Italia ?

3. Un PFA romanesc poate avea mai multe conturi bancare ?

Multumesc :)
Ultima modificare: Vineri, 4 Octombrie 2013
pobosa, utilizator
Cel mai recent răspuns: PFA SANDU ADRIANA , Consultant managementul calitatii 07:05, 5 Octombrie 2013
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Ca PFA puteti avea orice domeniu de activitate, deci puteti lucra si in domeniul IT. Va trebuie doar o dovada a faptului ca detineti competenta necesara in acest domeniu (copii dupa diplome, copie carte de munca, etc.)
2. Puteti factura oricui (persoane fizice sau juridice).
3. Da, puteti avea mai multe conturi ca PFA.
Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Octombrie 2013
PFA SANDU ADRIANA, Consultant managementul calitatii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintare pfa si srl warm_rain warm_rain Buna ziua, am deschis un PFA in domeniul it si ma intereseaza daca pot deschide si un SRL pe acelasi domeniu, ca asociat unic sau 2 asociati, si daca sediul ... (vezi toată discuția)
Intrebari pentru situatia in care ma aflu( pfa ) bogda_s bogda_s Buna! Situatia mea este urmatoarea;intentionez sa devin PFA pentru a putea desfasura o activitate independenta in domeniul IT.Domeniul de activitate ... (vezi toată discuția)
Acte necesare pentru realizarea unui site care percepe taxe pentru abonamente sebydv sebydv Bună seara ! Aş dori câteva informaţii cu privire la ce acte am nevoie pentru realizarea unui website care percepe taxe lunare pentru abonament. Lucrez ... (vezi toată discuția)