Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA romanesc cu activitate in Italia - se poate?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA romanesc cu activitate in Italia - se poate?

Buna ziua,

Intrebarile la care as dori raspuns punctual sunt :

1. Daca infiintez un PFA in Romania cu domeniul in IT, pot sa rulez un site si sa realizez venituri cu ajutorul site-ului (publicitate + servicii digitale automatizate) ? Sau trebuie SRL?

2. Este vreo problema de fiscalitate daca acest PFA are sediul in Romania dar deserveste o piata straina, gen Italia ?

3. Un PFA romanesc poate avea mai multe conturi bancare ?

Multumesc :)
pobosa, utilizator
1. Ca PFA puteti avea orice domeniu de activitate, deci puteti lucra si in domeniul IT. Va trebuie doar o dovada a faptului ca detineti competenta necesara in acest domeniu (copii dupa diplome, copie carte de munca, etc.)
2. Puteti factura oricui (persoane fizice sau juridice).
3. Da, puteti avea mai multe conturi ca PFA.
PFA SANDU ADRIANA, Consultant managementul calitatii