Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Casa de marcat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Casa de marcat

Buna ziua,
imi trebuie casa de marcat daca vand produse catre persoane fizice iar acestea imi depun banii in cont pe baza de foaie de varsamant?
multumesc.
Pentru acei clienti carora le dati produsele cu factura iar plata vi se face in contul bancar, nu le mai dati bon de la casa de marcat.
Dar asta se face doar pentru cazurile cand vi se dau comenzile prin magazine virtuale. Daca aveti un magazin fizic(punct de vanzare in care aveti expuse produse si in care intra clientul), trebuie sa aveti casa de marcat caci poate unii doresc sa comande si plata o face pe loc.
Pentru clientii care va platesc prin banca si trebuie sa le emiteti facturi nu aveti nevoie de casa de marcat.