Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Plata ore suplimentare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Plata ore suplimentare

In luna septembrie un muncitor a lucrat 200 ore, luna septembrie avand 168 ore normale . Diferenta de 32 de ore sunt ore suplimentare.

1.Daca doresc sa acord ,aferent celor 32 de ore lucrate suplimentar, zile libere platite in luna octombrie si noiembrie, la luna septembrie le mai platesc in statul de plata?
Ar trebui platite odata la luna septembrie si apoi acordat si liber platit in urmatoarele 60 de zile sau se acorda doar liber platit ?

2.Daca nu s-ar putea acorda liber platit pentru acele ore suplimentare, ele trebuiesc platite cu un spor de minim 175% (in luna septembrie) ?

In speranta ca am fost explicita, va multumesc!
Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 60 de zile după efectuarea acesteia.
În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul de 60 de zile, în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.

Sporul pentru muncă suplimentară se stabileşte prin negociere, în cadrul contractului colectiv de muncă sau, după caz, al contractului individual de muncă, şi nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază.

Astfel:
1. regula este compensarea prin ore libere plătite în următoarele 60 de zile după efectuarea acesteia.

2. exceptia este plata unui spor daca compensarea prin ore libere plătite în următoarele 60 de zile după efectuarea acesteia nu a fost posibila.