Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Subsol tehnic la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Subsol tehnic la bloc

Buna seara. Am o pivnita in subsolul tehnic de la bloc , spatiu amenajat de mine de la darea in folosinta prin repartitie al apartamentului in acel bloc. Intre timp am lipsit o perioada de timp din tara , iar cand am revenit dupa cca. 2 ani , un alt vecin la ocupat abuziv , desi a fost inchis cu lacat. Ce reactie trebuie sa am , sa-l reocup cu forta la fel cum a facut si el ? Multumesc.
Daca boxele nu sunt prevazute din constructie, ambii ocupati ilegal subsolul tehnic.
Deci ... cu alte cuvinte, care pune primul lacatul al lui este.
Daca boxele sunt prevazute din constructie si aveti acte puteti promova actiune in intanta.
victor1906 a scris:

Am o pivnita in subsolul tehnic de la bloc , spatiu amenajat de mine

Din precizarile autorului topicului rezulta fara putinta de tagada ca acesta ulterior achizitionarii spatiului cu destinatia de locuit a constatat existenta de subsol tehnic
A constatat ca subsolul tehnic nu este amenjat si nu este ocupat de alti proprietari asa ca a inteles sa isi amenajeze o pivnita
Normele in vigoare precizeaza ca terasa,calea de acces,gheneele,uscatorul,subsolul tehnic dintr-un imobil d elocuit in comun reprezinta parte comuna care nu poate fi utilizata exclusiv de catre unul dintre proprietari decat in cazul existentei acordului celorllati proprietari si incheierii cu asociatia de proprietari a unui contract de inchiriere sau concesiune in conditiile negociate si asumate de parti
In cazul dvs ,in situatia unui subsol tehnic care nu are din constructie amenajate spatii delimitate care eventual sa fie utilizate drept boxe,in cazul in care dvs nu detineti prin actul de achizitie spatiu cu destinatia de locuintasi anexa boxa,pe cale de consecinta utilizarea partii comune este abuziva si in cazul unei verificari din partea autoritatilor in domeniu va asumati responsabilitatea suportarii consecintelor
ISU nu permite utilizarea spatiilor parte comune din imobilele de locuit in comun =subsoluri tehnice ,care sunt prevazute si destinate constructiv inclusiv spatii de protectie populatie in caz de calamitate
Boxele sunt prevazute in constructie si l-am betonat iam tras shapa, am montat usa de fier sl am inchis cu lacat. Am lipsit o perioada de timp , timp in care un alt vecin la ocupat abuziv,Eu cum sa procedez in acest caz ?
Daca pe boxa aveati un contract de inchiriere inca valabil, atunci va puteti adresa comitetului executiv sa restabileasca situatia.

Daca nu aveti un asemenea contract, atunci , asta e, ramaneti fara boxa.
Nici un locatar nu are contract de inchiriere pe pivnitele lor , la fel ca mine.