Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... boxa la subsolul blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

boxa la subsolul blocului

Buna ziua. Suntem proprietari de apartament si blocul are statutul de AP.
La subsolul blocului unuii din Proprietari au facut boxe. ( numai cei din consiliul blocului) . De cite ori am intrebat spun ca nu avem dreptul la nici un metru din subsol din gradina sau din acoperisul blocului. Loc este destul la subsolul blocului. avem prin dreptul de propietar la o suprafata din Subsol, gradina, sau terasa? ma intereseaza daca exista o lege. Binenteles ca nu o sa cer din gradina sau terasa? pot sa iau de la alti vecini semnatura ca nu au nevoie ca sa pot face o boxa pe o suprafata mai mare? poate ma inteleg cu ei pt dreptul lor lunar sa le dau ceva. sau chiar sa-mi cedeze suprafata daca ne revine ceva de drept.
Va rog sa ma ajutati cu informatii.
Va multumesc.
Conform dispozitiilor legale care guverneaza infiintarea,organizarea s functionarea asociatiilor de proprietari,partea comuna din imobilul de locuit in comun,poate fi exclusiv utilizat de catre un proprietar numai cu acordul vecinilor,al asociatiei de proprietari prin incheierea unui contract de inchiriere
Conform acelorasi dispozitii,proprietarul nu poate schimba aspectul si destinatia partii comune fara acordul asociatiei de proprietari
De regula,in cazul imobilelor de locuit in comun,care prin proiectul tehnic nu sunt prevazute cu anexe ,spatii delimitate si ingradite tip boxe,autoritatile nu permit executarea de spatii in care sa fie depozitate bunuri cu risc
Orice proprietar detine prin documentul de achizitie apartament o cota indiviza dar care nu este concret individualizata in partea comuna
Incercati solutionarea amiabila cu presedintele de asociatie
Puteti sesiza si serviciul disciplina in constructii din primarie care in astfel de situatii dispune amenda si dezafectare cu readucerea spatiului la forma si utilizarea anterioara interventiei neautorizate
tieSe poate sesiza si ISU in cazul cand subsolul imobilelor de locuit in comun nu este prevazut din constructie cu spatii delimitate tip boxe dar unde au fost amenajate compartimentari cu zidarie a spatiilor destinate boxelor unde sant depozitate diverse acareturi, spatii care au fost inchiriate de asociatie totusi proprietarilor.
tomasso a scris:

dar unde au fost amenajate compartimentari cu zidarie a spatiilor destinate boxelor unde sant depozitate diverse acareturi,

In cazul imobilelor de locuit in comun,care prin proiectul tehnic nu sunt prevazute cu spatii delimitate/compartimentate in boxe,autoritatea ISU nu accepta niciun fel de compartimentari zidarie/metalice ,etc
Motivatia este simpla=subsolul tehnic este prevazut sa aibe utilizare si in situatii speciale inundatii,cutremure,etc