Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatia de Sprijin este Stagiu de Cotizare?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatia de Sprijin este Stagiu de Cotizare?

Intre anii 2004-2006 am primit de la CNPAS niste"Certificate privind stagiul de cotizare si punctajul anual in sistemul public de pensii" pt. o perioada care incepe cu data de 1.04.2001.
In cazul meu in perioada 1.04.2001-1.07.2001(3luni) am beneficiat de Alocatie de Sprijin iar in perioada 1.07.2001-31.12.2001(6luni) am fost angajat.Pe Certificatul primit de la CNPAS pt. anul 2001 figureaza cele 3 luni de Alocatie de Sprijin ca stagiu de cotizare,cu punctajul aferent fiecarei luni.Stagiul de cotizare pe anul 2001 mentionat in Certificat este de 9 luni(3luni Alocatie Sprijin+6luni angajat),iar in punctajul TOTAL pe 2001 se regasesc si valorile pe cele 3 luni de Alocatie de Sprijin.
Conform legii 19/2000 publicata in MO la 1.04.2000 si care a intrat in vigoare la 1.04.2001 Alocatia de Sprijin reprezinta Stagiu de Cotizare.

Intrebari:
1.Alocatia de Sprijin reprezinta Stagiu de Cotizare dupa 1.04.2001?
2.Dar intre 1.04.2000-1.04.2001?
3.Alocatia de sprijin se poate folosi pt.calculul Sporului de Vechime la Salariu?
maryang, utilizator
1. - Din Legea 1/1991 privind protecţia socialã a şomerilor şi reintegrarea lor profesionalã:

Art. 15. – Perioada pentru care o persoanã este îndreptãţitã sã primeascã ajutor de şomaj sau ajutor de integrare profesionalã constituie vechime în muncã şi în aceeaşi unitate.

- Nicaieri nu se spune ca perioada in care se beneficiaza de alocatie de sprijin este vechime in munca si deci nu este luata ca perioada pentru calculul sporului de vechime.

2. - Incepand cu 01.03.2002 se aplica Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca prin care nu se mai acorda de alocatia de sprijin dupa incetarea platii indemnizatiei de somaj.

- Asadar alocatia de sprijin exista numai pana la data de 01.03.2002.

3. - Legea 19/2000 (ce se aplica de la 01.04.2001) privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale spune:

Art. 5 - (1) În sistemul public sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:

III. persoanele care beneficiază de drepturi băneşti lunare, ce se suportă din bugetul asigurărilor pentru şomaj, în condiţiile legii, denumite în continuare şomeri;

- Aici se pare ca se incadreaza si cei care au primit alocatie de sprijin, aceasta fiind platita din bugetul asigurarilor pentru somaj.

4. Intre 01.04.2000 - 01.04.2001 nu se aplica Legea 19/2000.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane