Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata drepturilor la incetarea activitatii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata drepturilor la incetarea activitatii

Un angajat isi da demisia si nu-si respecta termenul de preaviz. Angajatorul asteapta o saptamana, il ponteaza nemotivat si hotaraste sa-i inceteze contractul, renuntand partial la preaviz.Fostul angajat nu se mai prezinta sa-si faca nota de lichidare dar are de luat banii pe concediul de odihna neefectuat. In acelasi timp are si avansuri primite pentru care nu a depus deconturi.
Intrebari :
1.Poate angajatorul sa retina avansul nejustificat din banii care reprezinta compensarea concediului de odihna, fara acordul angajatului ?
2.Poate dispune angajatorul amanarea platii zilelor de concediu neefectuat pana cand fostul angajat vine si isi face angajarea ?
1.Poate angajatorul sa retina avansul nejustificat din banii care reprezinta compensarea concediului de odihna, fara acordul angajatului ?

In practica unor angajatori , se poate face asa ceva.
Legal nu se poate face nicio retinere fara a avea o hotarare judecatoreasca irevocabila sau un acord scris cu salariatul.

2.Poate dispune angajatorul amanarea platii zilelor de concediu neefectuat pana cand fostul angajat vine si isi face angajarea ?
Nu poate dispune asa ceva un angajator. Neplata salariului poate fi sanctionata de catre salariatul in cauza.