Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

buna ziua....acum 20 de ani a murit bunicul...ulterior tata a cedat partea sa in favoarea sorei sale, ramand mostenitoare la casa mama si sora tatalui...dupa 10 ani a murit si tata si acum 2 ani ani a murit si bunica...problema e urmatoarea...eu si sora mea dupa moartea tatalui nu am mai pastrat legatura cu rudele sale, respectiv matusa si bunica noastra, iar acum la doi ani dupa moartea bunicii ne a cautat ca cica avem dreptul la mostenire dupa nu stiu ce pamant de la tara de a bunicii ca urmasi a tatalui nostru...am fost am semnat ca acceptam succesiunea dupa bunica paterna conform cu deciziile notarului sau ceva de genul....intrebarea e: dupa ce a murit bunica e posibil ca eu si sora mea impreuna cu matusa sa fi ramas mostenitoare dupa bunica? si chestia cu pamantul de la tara sa fie doar de acoperire si sa incerce sa ne scoata de la casa?....sau ar fi putut bunica sa ii cedeze cat a fost in viata partea ei matusii fara acordul nostru? va multumesc
roxanyca87, utilizator
Mergeti la notarul care a consemnta declaratiile dvs. solicitati toate actele care au stat la baza deschiderii succesiunii si lamuriti problema.