Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Valoare impozit auto persoana fizica
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Valoare impozit auto persoana fizica

Am in proprietate pe persoana fizica 2 masini Mercedes Sprinter fabricate in 2006, una de 2148 cmc si una de 2685 cmc. Masinile sunt de marfa nu de persoane. Va rog frumos daca poate sa imi spuna cineva care este impozitul anual pt fiecare in parte, ca am impresia ca la mine in catun incasatoarele de impozite nu se prea pricep!
Va multumesc anticipat.
george-neagu, moderator
Impozitul pe mijloacele de transport se calculeaza potrivit prevederilor Hotararii de Consiliu Local privind impozitele si taxele locale in conformitate cu prevederile art 263.
[ link extern ]

Impozitul se stabileste in functie de capacitatea cilindrica sau masa totala autorizata pana in 12 tone(art 263, alin (2)) sau de masa totala autorizata egala sau mai mare de 12 tone(art 263, alin(4)).

Conform art 263, alin (8):
(8) În înţelesul prezentului articol, capacitatea cilindrică sau masa totală maximă autorizată a unui mijloc de transport se stabileşte prin cartea de identitate a mijlocului de transport, prin factura de achiziţie sau un alt document similar.

In cazul in care in cartile de identitate ale masinilor dvs este specificata capacitatea cilindrica, atunci impozitul va fi calculat conform art 263, alin 2, punctul 3(pentru cea de 2148 cmc) respectiv 4(pentru cea de 2685 cmc) din tabel.
Daca in cartile de identitate este specificata masa totala autorizata atunci impozitul se calculeaza conform :
- art 263, alin (2), punctul 7 din tabel daca masa este sub 12 tone
- art 263, alin (4) daca masa este peste 12 tone

Multumesc frumos,nu am mai intrat demult, intre timp mi-am rezolvat beleaua,stimabilele de la primarie mi-au incadrat masinile la autoturisme si mi-au luat la cea de 2685cmc ceva peste 2000 lei in loc de 420!!...in timp ce altii fac din autoturisme, autoutilitare ca sa se eschiveze de la impozit!!