Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acordare ajutor social pentru caldura
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acordare ajutor social pentru caldura

Nu am beneficiat pana acum de ajutor social pentru caldura iar din cifrele valorice din articolul prezentat pe avocat net nu inteleg mare lucru. Mai concret la o pensie de 574 lei de ce ajutor social pot benevicia ? Daca mi se poate explica si metoda de calcul 1
Va multumesc !
Dispozitiile privind ajutoare de incalzire au fost modificate prin Ordonanta Guvernului nr. 27/2013 pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 70/2011 privind masurile de protectie sociala in perioada sezonului rece, publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 548, din 29 august 2013
Cuantumul ajutoarelor sociale, precum si nivelul veniturilor nete lunare se vor raporta la Indicatorul Social de Referinta (ISR), desi pana acum valoarea ajutorului era exprimata in lei.
Conform actului normativ ajutorul se va acorda numai familiilor si persoanelor singure care nu beneficiaza de alte forme de sprijin pentru incalzirea locuintei acordate in baza contractelor de munca sau altor reglementari specifice pentru diverse ramuri economice.
Ajutorul lunar pentru energie termica se va acorda doar in stiuatia in care venitul net mediu lunar pe membru de familie este de pana la 1,572 ISR in cazul familiilor si 2,164 ISR in cazul persoanei singure.
In momentul de fata, valoarea ISR este de 500 lei, venitul net trebuie sa fie de 786 lei in cazul familiilor si de 1082 lei in cazul persoanei singure.
Ajutoarele sociale se vor acorda prin compensarea procentuala aplicata la factura pentru energie termica.

90% daca venitul mediu net lunar este de pana la 0,31 ISR (adica 155 lei)
80% daca venitul mediu net lunar este cuprins intre 0,31 ISR si 0,420 ISR (adica 155,1 lei si 210 lei)
70% daca venitul net mediu lunar este cuprins intre 0,42 ISR si 0,520 ISR (adica 210,1 lei si 260 lei)
60% daca venitul net mediu lunar este cuprins intre 0,52 ISR si 0,620 ISR (adica 260,1 lei si 310 lei)
50% daca venitul net mediu lunar este cuprins intre 0,62 ISR si 0,710 ISR (adica 310,1 lei si 355 lei)
40% daca venitul net mediu lunar este cuprins intre 0,71 ISR si 0,850 ISR (adica 355,1 lei si 425 lei)
30% daca venitul net mediu lunar este cuprins intre 0,85 ISR si 0,960 ISR (adica 425,1 lei si 480 lei)
20% daca venitul net mediu lunar este cuprins intre 0,96 ISR si 1,080 ISR (adica 480,1 lei si 540 lei)
10% daca venitul net mediu lunar este cuprins intre 1,08 ISR si 1,230 ISR (adica 540,1 lei si 615 lei)
5% daca venitul net mediu lunar este cuprins intre 1,23 ISR si 1,572 ISR (adica 615,1 lei si 786 lei)
Pentru persoanele singure ale caror venituri se situeaza intre 1,572 ISR si 2,164 ISR (intre 786,1 lei si 1.082 lei) compensarea procentuala este de 10%.

Dvs beneficiati de pensie de 574 lei, valoarea ISR este de 500 lei lei,respectiv dvs urmeaza sa primiti 50 lei ajutor