avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 377 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Care este termenul legal pentru depunerea actelor de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Care este termenul legal pentru depunerea actelor de somaj?

mai pot beneficia de somaj daca au trecut 15zille de cand am primit actele dar nu le am depus intre timp am gasit un loc de munca in care am lucrat7zile dar la care nu pot face fata efortului fizic dar nu stiu daca am sau nu contract de munca
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:47, 17 Octombrie 2013
Puteti sa le depuneti daca nu ati semnat nici un contract cu noul angajator la care ati lucrat cele 7 zile. Somajul se acorda de la data la care formulati si depuneti cererea de acordare, termenul de acordare curgand insa, de la data la care ati ramas fara loc de munca...
~ Conținut șters la cerere ~
@ mellastefania

Intai verificati daca vi s-a intocmit c.i.m. si apoi vedeti cu ce articol veti inceta acel c.i.m..

Art. 5 din Normele de aplicare a Legii nr.76/2002 prevede:
Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:

a) incetarea raportului de munca în temeiul art. 56 lit. b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile şi completarile ulterioare;
b) incetarea raportului de munca la initiativa angajatorului, prin notificare scrisa, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile şi completarile ulterioare;
......

Prin urmare, acestea sunt articolele care va dau posibilitatea sa beneficiati de somaj.

Incetarea c.i.m. cu acordul partilor, prin demisie sau prin desfacerea disciplinara a c.i.m. nu va da posibilitatea sa beneficiati de indemnizatia de somaj.
Ultima modificare: Joi, 17 Octombrie 2013
Cornel Vasile, Consilier juridic
Daca cererea o depuneti si o inregistrati in termen de 10 zile de la incetarea cim-ului indemnizatia de somaj se acorda de la data desfacerii contractului de munca, dar daca cererea este inregistrata dupa trecerea termenului de zece zile, dar nu mai tarziu de 12 luni de la data incetarii raportului de munca indemnizatia de somaj se acorda incepand cu data inregistrarii cererii.

Ati semnat un contract de munca la actualul loc de munca?
Ultima modificare: Joi, 17 Octombrie 2013
IGHI, utilizator
nu am semnat mi sa facut o legitimatie si un aviz pt arr

Alte discuții în legătură

Pot beneficia de somaj? andreeaeabulgar andreeaeabulgar Buna seara, Am oi mare nelamurire.Am lucrat 3 ani consecutiv.Pana in septembrie 2011 am lucrat intr-un call center.In octombrie 2011 mi-am dat demisia si ... (vezi toată discuția)
Concediu fara plata fortat si zile de stat acasa neplatite danieladrian87 danieladrian87 Buna ziua, acum o luna de zile am fost anuntati brusc prin SMS ca vom intra in concediu fara plata pentru doua saptamani pe motiv ca volumul de munca in ... (vezi toată discuția)
Șomaj Leonard 2017 Leonard 2017 Daca am lucrat 2ani jumatate fara continuitate pat beneficia de șomaj (vezi toată discuția)