Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata salariului administratorului de bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata salariului administratorului de bloc

buna ziua,
va rog sa ma lamuriti intr-o problema legata de plata salariului unui administrator de bloc, in conditiile in care acesta este si pensionar.Este obligatoriu sa-i facem carte de munca??!cum il plutem plati cel mai putin?!

multumesc
Sa-i sugerati infiintarea unui PFA astfel incheiati cu el contract de prestari servicii, platindu-i lunar un onorariu iar el va elibereaza factura.
Diferenta de costuri este foarte mica intre un pensionar angajat cu CIM si acelasi pensionar care are un PFA.
Infiintare unui PFA presupune totusi niste costuri. Persoana fizica autorizata trebuie sa-si tina contabilitatea in partida simpla si trebuie sa depuna declaratii fiscale. Pe langa impozitul pe venit de 16% pe care il plateste la stat, o PFA trebuie sa achite si contributiile sociale, unele fiind obligatorii.
Angajarea cu CIM a unui pensionar inseamna plata la stat a impozitului si unor contributii sociale aproape ca si in cazul unui PFA.
Avantajul asociatiei ca si a pensionarului ar fi daca ar gasi un administrator care are deja infiintata PFA si administreaza alte asociatii si nu sa o infiinteze acum doar pentru a administra o singura asociatie.