Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua, va rog frumos sa ma ajutati si pe mine... Sunt insarcinata in 3 luni si trebuie sa nasc in aprilie 2014, urmez cursurile postlicealei sanitare, cursuri care se desfasoara in zilele de vineri, sambata si duminica.
Intrebarea mea este daca am dreptul la aceea indemnizatie pentru cresterea copilului.
Va multumesc
1. Beneficiati de indemnizatie concediu crestere copil (CCC) si indemnizatia aferenta daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna ansterii) aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (somaj indemnizat, eleva la zi la o forma de invatamant agreata de Ministerul Educatiei, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. In cazul dvs. cele 12 luni eligibile sunt mai 2013 - aprilie 2014.