Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract in vigoare sau nu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract in vigoare sau nu

Teren proprietate privata a municipiului.
Este concesionat pe 3 ani unei societati care la randul sau il inchiriaza tot pe 3 ani altei societati cu care are incheiat un contract de prestari servicii, pentru efectuarea serviciilor respective.
Concesionarul reziliaza unilateral contractul de inchiriere printr-o notificare si pune in vedere chiriasului sa elibereze terenul la o anumita data.
Deoarece chiriasul nu preda terenul, Concesionarul cere instantei de judecata sa constate ca a operat rezilierea contractului de inchiriere si evacuarea. Instanta de fond respinge actiunea .
In apel, deoarece terenul in cauza a fost predat Proprietarului de drept ( la expirarea duratei concesiunii ), concesionarul renunta la apelul formulat si, implicit, la actiunea privind rezilierea si evacuarea.
As vrea sa stiu care este soarta contractului de inchiriere, a fost reziliat sau a ramas in fiinta ?
Trebuie sa stiu pentru ca chiriasul nu a platit chiria pe cca un an desi a folosit terenul pe toata perioada de 3 ani a contractului de inchiriere.
Nici nu conteaza daca a fost in vigoare sau nu, exista o folosinta, o imbogatire fara just temei si lipsa de folosinta se poate evalua la valoarea chiriei.
Asa o fi, insa eu am cerut chiria nefacturata in baza contractului de locatiune, nu am cerut lipsa de folosinta.