Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

am avut un contract de intretinere cu bunici mei pe care lam respectat pana la capat..Contractul a fost itocmit acum 6ani casa afost intabulata pe mine iar bunici si mama aveau dreptul de uzu fruct.Cand a murit bunicul eu ma ocupam cu imormintarea iar fratii lui mama cu sustragerea de bunuri din gospodarie.Daca casa era intabulata pe mine de sase ani ei aveau dreptul la bunuri din gospodarie?
Casa e casa si masina de spalat e bun din casa, sunt diferite. Mai conteaza si cand a murit, insa bunurile din casa nu sunt ale intretinatorului.
Daca v-ar fi luat soba sau caramizile, atunci da, altfel statea situatia; sper ca nu e cazul.
A murit dupa 6 ani dupa ce am intabulat casa pe mine iar intabularea sa facut prin vanzare.